13:41 Poranek Dwójki (POLIN) 2021_02_04-09-30-12.mp3 Rozmowa z dr Tamarą Sztymą kuratorką galerii "Dziedzictwo" w Muzeum POLIN (Poranek Dwójki)
Sprawiedliwe. Historie kobiet ukrywających Żydów
Niezwykłe biografie, w których odbicie znajduje wiele burzliwych wydarzeń historycznych, 26 postaci reprezentujących różne obszary twórczości i działalności, sylwetki osób, których dokonania stały się dziedzictwem kolejnych pokoleń. W "Poranku Dwójki" odwiedziliśmy nową galerię "Dziedzictwo", która powstała w Muzeum Historii Żydów POLIN.
Zagadnienie tożsamości
Folder do wystawy "Dziedzictwo" informuje zwiedzających, że mają szansę oglądać owoc "wielu lat orędownictwa oraz oporu". Jak wyjaśniła kuratorka wystawy, wiązało się to z oczekiwaniami, w szczególności fundatorów Muzeum, którzy domagali się galerii na wzór "Holu sławy", a także sceptycznego doń podejścia samych twórców wystawy stałej. Koncepcja zebrania 26 postaci, będących współmiernym obrazem wybitnych, polskich Żydów, również okazała się trudna w realizacji.
- Część Żydów porzuciła swoje pochodzenia, a wielu z nich wyjechało z Polski. Zwłaszcza w XIX i XX wieku, kiedy to doświadczenie żydowskie było bardzo złożone na skutek asymilacji, akulturacji, a z drugiej strony tworzenia żydowskiej kultury narodowej - mówiła Tamara Sztyma.
Różnorodność związana z tożsamością żydowską i polską stała się w pewnym sensie kluczem do ukazania sytuacji Żydów w XIX i XX wieku na przykładzie sylwetek wybitnych postaci ze świata kultury, sztuki czy polityki. Wśród nich znajdziemy m.in. Juliana Tuwima, Dawida Ben Guriona, Różę Luksemburg, Ludwika Zamenhofa i Helenę Rubinstein.
Multimedialne doświadczenie
W aranżacji wystawy znajdziemy takie elementy jak: prezentacja multimedialna, film, instalacja-mapa oraz neonowa rzeźba autorstwa Huberta Czerepoka. Zwiedzającym towarzyszy skłaniająca do zadumy ambientowa muzyka.
- Oprócz prezentacji znajdują się bardziej symboliczne elementy, które zapraszają do refleksji - opowiadała kuratorka galerii. - Jednym z takich elementów jest mapa, która symbolizuje ścieżki życia naszych bohaterów, ich indywidualne losy, a jednocześnie ukazuje wielokierunkowość, wielokulturowość, dynamikę i złożoność tej historii. Z drugiej strony ta mapa przypomina trochę konstelację gwiazd.
Jednym z ciekawszych elementów wystawienniczych jest rzeźba Huberta Czerepoka, która przez swoją neonową formę widoczna jest zarówno z przestrzeni wystawy stałej, jak i z zewnątrz Muzeum. "Drzewo życia" to zinterpretowany przez artystę symbol kabalistyczny, który ma za zadanie symbolizować przestrzenie ludzkiej aktywności.
Dariusz Stola: nasi żydowscy goście byli zaskoczeni Warszawą
- To jest bardzo humanistyczna praca, która jest hołdem dla ludzkiej kreatywności i myśli, jako czegoś co podtrzymuje działanie cywilizacji - opowiadała Tamara Sztama.
Kuratorka wystawy podkreśliła jej uniwersalizm, który staje się podstawą do refleksji nad tożsamością, biografią i korzeniami zwiedzających galerię.
Wprowadzenie do programu "Dziedzictwo". Źródło: YouTube Muzeum POLIN
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Goście: dr Tamara Sztyma (kuratorka w Dziale Wystaw Muzeum POLIN)
Data emisji: 4.02.2021
Godzina emisji: 9.30