7 marca minęło 35 lat od śmierci Arkadego Fiedlera - jednego z najbardziej znanych i najpoczytniejszych polskich podróżników. Odbył 30 wypraw, napisał 32 książki, które ukazały się w ponad 20 językach i w przeszło 10-milionowym nakładzie. Swoją karierę rozpoczął w latach 20. XX wieku. Zwłaszcza po wojnie jego książki, z silnym posmakiem przygodowości, cieszyły się ogromną popularnością.
Arkady Fiedler przyszedł na świat w 1894 roku w Poznaniu. Wychowywał się w patriotycznej rodzinie. - Antoni Fiedler, mój dziadek, miał zakład chemigraficzny, gdzie tysiącami drukował pocztówki patriotyczne. A pamiętajmy, że to były czasy zaboru pruskiego. Jednocześnie dziadek był wielkim romantykiem przyrody i sześcio-, siedmioletniego Arkadego zabierał m.in. do Puszczykowa w tamtejsze lasy. Podczas wspólnych spacerów i podglądaniu rodzimej przyrody snuli marzenia o większej przyrodzie, bardziej bujnej, czyli o Amazonii. Planowali wspólny wyjazd, kiedy młody Arkady dorośnie. Dziadek zmarł przedwcześnie i nigdy nie było im to dane, ale te marzenia pchały później ojca w świat - tłumaczył Arkady Radosław Fiedler, najstarszy syn podróżnika i jeden z opiekunów poświęconego mu muzeum w Puszczykowie.
Sławę międzynarodową Arkadego Fiedlera rozpoczął literacki reportaż "Dywizjon 303", napisany podczas wojennego pobytu w oddziale polskich lotników RAF-u. Jego biografia ma też jednak swoje zakręty - kontakty z kobietami w odwiedzanych krajach, podszyte kolonialnym szowinizmem, czy trudne politycznie i życiowo decyzje powojenne. Wątki te pojawiły się w dalszej części audycji.
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Goście: Arkady Radosław Fiedler (syn Arkadego Fiedlera), Piotr Bojarski (autor biografii "Fiedler. Głód świata")
Data emisji: 20.03.2020
Godzina emisji: 21.30
pg