Wariacje ludowe na zakończenie EtnoKraków/Rozstaje 2022

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2022 10:00
To jeden z najbardziej elektryzujących punktów krakowskiej jesieni kulturalnej. Wyjątkowy przez połączenie różnorodnych pierwiastków: współczesnych brzmień, ludowych inspiracji oraz klasycznej, smyczkowej orkiestracji. 18 października w ICE Kraków odbędzie się prawykonanie „Wariacji Ludowych” – utworu skomponowanego przez Jana Stokłosę.
Audio
  • EtnoKraków/Rozstaje Epilog, Wariacje Ludowe Jana Stokłosy (Dwójka/Poranek Dwójki)
EtnoKrakówRozstaje Epilog, Wariacje Ludowe Jana Stokłosy
EtnoKraków/Rozstaje Epilog, "Wariacje Ludowe" Jana Stokłosy Foto: mat. promocyjne

Współtwórca entuzjastycznie przyjętych „Pieśni Współczesnych” (wspólnego projektu ZPiT „Śląsk” oraz Miuosha) tym razem sięga po melodie różnych regionów Polski, wplatając je w koncert, w którym – obok Sinfonietty Cracovii oraz sopranistki Bożeny Bujnickiej – na instrumentach etnicznych zagrają wykonawcy: Sebastian Karpiel-Bułecka oraz Helena Matuszewska. 

Choć to nie pierwsze bratanie się z muzyką tradycyjną kompozytora, Jan Stokłosa wskazuje,e „Wariacje Ludowe” są bardziej klasyczne od „Pieśni Współczesnych” – projektu skierowanego do szerokiej gamy odbiorców. Zamówienie dla Sinfonietty Cracovii przewidziane jest na skład klasycznej orkiestry smyczkowej, jednak w prawykonaniu w ICE Kraków dołączą do niej przedstawiciele muzyki tradycyjnej.

- Od kilku lat myślałem o takim projekcie. Teraz Agata Grabowiecka, dyrektor Sinfonietty Cracovii powiedziała: „pisz”, dając mi wolną rękę. To chyba najpiękniejszy prezent dla kompozytora! – mówił Jan Stokłosa. – Założeniem utworu było znalezienie tematów z większości regionów Polski i przeprowadzenie słuchacza po tych najbardziej znanych i charakterystycznych dla danego regionu. Zaczynamy od Podhala, przechodzimy na północ przez Sandomierz, Lublin, Wielkopolskę, Śląsk…

Jan Stokłosa przyznaje, że jest otwarty na wiele muzycznych gatunków. Dlatego też zależało mu na tym, by i soliści wywodzili się z różnych muzycznych rejonów. Sebastian Karpiel-Bułecka jest przedstawicielem muzyki popularnej, choć z bardzo mocnymi korzeniami w tradycyjnym nurcie. Znany przede wszystkim jako wokalista Zakopower muzyk jest także doskonałym, tradycyjnym skrzypkiem i dudziarzem. I to właśnie te umiejętności zaprezentuje podczas prawykonania „Wariacji Ludowych”. Helena Matuszewska zagra na suce biłgorajskiej oraz chordofonie płockim, pochodząca ze Spisza artystka wiele lat uczyła się muzyki klasycznej, jednak jej niezwykły związek z naturą i etnicznością jest niezaprzeczalny. Trzecią solistką jest sopranistka – Bożena Bujnicka, na co dzień śpiewająca w Zurichu. Koncert wypełnią jej wyjątkowe wokalizy. Całość spaja orkiestra smyczkowa Sinfonietty Cracovii.

- Postaramy się uzyskać wiele kolorów. To wariacje ludowe, gdzie tematy tradycyjne są inspiracją do przetwarzania ich w różny sposób – tłumaczył Jan Stokłosa. – To, co mnie zafascynowało, to niezwykłe odniesienia do regionu i otoczenia, w jakich dane pieśni powstawały. Jesteśmy w Kaszubach: wszystko jest w trójdzielnym metrum, trochę bujanym, jak na łódce na jeziorze. Na Podhalu pojawiają się pieśni mające w sobie niezwykłą przestrzeń, jakbyśmy wychodzili na górę i widzieli cały świat!

Prawykonanieutowru „Wariacje Ludowe” odbędzie się 18 października 2022, w centrum ICE Kraków, o godz. 20.00, w ramach festiwalu EtnoKraków/Rozstaje 2022|Epilog.

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 15.10.2022

Godzina emisji: 9.15