"Projekt Tatry". Za pomocą anegdot o poważnych sprawach

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 11:05
- Dla mnie kluczowe jest to, żeby w tego typu opowieści sięgać po anegdotyczne sytuacje, gdy można przyciągnąć uwagę czytelnika, ale jednocześnie przy tej okazji opowiedzieć o jakimś ważnym temacie - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Kozłowski, współautor książki "Projekt Tatry. Jak ocalić ludzi, naturę oraz przyszłość".
Panorama Tatr
Panorama TatrFoto: DK-ART/ Shutterstock

Natura kontra człowiek

Każdego roku Tatry odwiedzają miliony turystów. Lubimy myśleć o naszych górach jako o ostoi dziewiczej natury i lokalnych tradycji. Tymczasem od lat stawiane są kolejne banery przesłaniające tatrzańskie szczyty, a wieczorne informacje straszą historiami o kolejkach pod Giewontem i oszołomionych niedźwiedziach.

Szkatułkowa konstrukcja

Jak ocalić Tatry, aby móc nadal cieszyć się ich pięknem? Rozmówcami Maciej Kozłowski są w jego książce m.in. dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski czy taternik Marcin Gąsienica-Kotelnicki.

- Na pewno jest to opowieść o Tatrach. Na pewno jest to opowieść o szerszym kontekście: o tym, co Tatry mogą nam powiedzieć o współczesnych czasach. To jednak także spotkanie z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego, mieszkańcami Podtatrza; ludźmi, którzy mieszkają tam i zbierają od lat wiedzę na temat tego regionu. Wstyd nie skorzystać z tej wiedzy - podkreślał gość Dwójki.

Tatry z różnych ujęć

Szeroki dobór rozmówców pozwolił Maciejowi Kozłowskiemu na pokazanie różnych perspektyw. - Gdy opowieść jest oparta na różnych osobach, różnych wypowiedziach, daje to możliwość sięgnięcia po różne tematy. Możemy więc rozmawiać i o niedźwiedziach, i o tym, jak w Tatrach rozwija się medycyna górska, i o współczesnych metodach zarządzania TPN - wymieniał współautor książki "Projekt Tatry. Jak ocalić ludzi, naturę oraz przyszłość".

Posłuchaj
13:49 Poranek Dwójki kozłowski 28.12.2022.mp3 Rozmowa z Maciejem Kozłowskim, współautorem książki "Projekt Tatry. Jak ocalić ludzi, naturę oraz przyszłość" (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Maciej Kozłowski (współautor książki "Projekt Tatry. Jak ocalić ludzi, naturę oraz przyszłość")

Data emisji: 28.12.2022

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Grzegorz Jankowicz: współczesność domaga się języka opowieści

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 12:00
- To, co obserwujemy w przestrzeni publicznej, to w zasadzie nie są dyskusje, tylko kłótnie prowadzone z bardzo twardych pozycji ideologicznych. Ma się wrażenie, że wszystko jest czarno-białe, podczas gdy nasze myśli są płynne, nasze tożsamości niejednoznaczne. To wszystko domaga się bardziej elastycznego języka opowieści, a literatura daje taką przestrzeń - mówił w "Poranku Dwójki" Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wojciech Kilar bardzo dobrze znał Tatry". O górskich inspiracjach polskich kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 17:00
- Góralska muzyka bardzo kontrastowała z tym, co wówczas grywano na salonach, rzadko się nią zachwycano, a do tego trudno było ją zanotować. Początki kompozytorskich inspiracji to były raczej wyobrażenia góralszczyzny, niż faktycznie nawiązanie do folkloru. Moim zdaniem pierwszym, który fachowo tym się zajmował, był Jan Kleczyński. Na autentycznych nutach góralskich opierał niektóre swoje kompozycje - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, pisarz i autor przewodników.
rozwiń zwiń