Zrzucenie nadmiarowych kilogramów, zerwanie z nałogami, zmiana stylu życia, a może także i nawyków. Realizacja tych ambitnych zamierzeń jest trudna i niejednokrotnie wymaga od nas wyjścia ze strefy komfortu. Jak się do tego przygotować, gdzie szukać motywacji?
Postanowienia, które mają sens
– Bardzo często w naszych postanowieniach noworocznych, poza samą deklaracją, nie ma nic innego. Dobre postanowienie to takie, które podjęte jest na miarę naszych możliwości. Zwróćmy uwagę, jakie wyzwania przed sobą stawiamy i na ile są one dla nas ważne – radziła w Programie 3 Polskiego Radia psycholog Sylwia Petryna. – Często nie rozumiemy psychologicznego podejścia do rzeczy, które nas przerastają. One odbierają nam poczucie sprawczości – zaznaczyła.
Eksperci radzą, by postanowienia podejmować metodą SMART - z angielskiego: Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound - czyli: skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny, istotny oraz określony w czasie.
Czytaj także:
Postanowienie jak cel biznesowy
– W biznesie prezes lub zarząd wyznaczają cele na kolejny rok. Często są one liczbowe, jak jakaś określona kwota pieniędzy, liczba pozyskanych klientów i tym podobne. W sporcie zaczyna się planowanie w bardzo zbliżony sposób. Na początku zawsze wyznacza się określony cel – mówił Jakub Bączek, trener motywacyjny.
– Warto swoje postanowienia oprzeć na realnych potrzebach, a nie ulegać modom. Zadajmy sobie pytanie, co mi się nie udaje, co mnie frustruje, co chcę zmienić i co chciałbym osiągnąć, żeby poczuć się lepiej – podsumował.
04:31 [ PR3]PR3 (mp3) 29 grudzień 2022 08_11_38_postanowienia.mp3 Postanowienia noworoczne. Dlaczego tak trudno jest nam w nich wytrwać? (Pora na Trójkę)
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Materiał: Jakub Witkowski
Data emisji: 29.12.2022
Godzina emisji: 7.17
zch/kor