W Łazienkach Królewskich stanął Pawilon Wolności. "To jednocześnie finał i początek"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 12:24
- Jest to zwieńczenie niesamowitej współpracy, którą rozpoczęliśmy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Wraz z grupą studentów piątego roku wykonaliśmy w trakcie jednego semestru pracę nie tylko projektową, ale również rzeczywistą. Była to współpraca bardzo dynamiczna, angażująca także nasz zespół - mówiła w "Poranku Dwójki" o Pawilonie Wolności Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Pawilon Wolności w Łazienkach Królewskich w Warszawie
Pawilon Wolności w Łazienkach Królewskich w WarszawieFoto: materiały prom.

Nowość w Łazienkach

Uroczyste otwarcie Pawilonu Wolności odbyło się w sobotę 1 lipca. Obiekt został wykonany z drewna na planie koła.

- To świetny projekt, trochę w duchu architektury japońskiej, trochę w duchu architektury skandynawskiej. Stanął dokładnie na osi Ermitażu, czyli terenu poniżej Zamku Ujazdowskiego, jednej z najstarszych części kompleksu Łazienek. W tym miejscu za czasów Herakliusza Lubomirskiego była fontanna - tłumaczyła Marianna Otmianowska.

Dla Ukrainy

Pawilon dedykowany jest wolności Ukrainy. Cały projekt powstał przy wsparciu polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ambasady Ukrainy w Polsce. 

- Na otwarciu był obecny sam Shigeru Ban, jeden z najsłynniejszych architektów na świecie, który później w Teatrze Królewskim wygłosił wykład. Od wczoraj natomiast trwa konferencja "Architektura Wyzwań - Odbudowa Ukrainy", bardzo interdyscyplinarna, szeroka, z udziałem wielu gości - informowała p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Posłuchaj
14:38 otmianowska 4.07.2023.mp3 Marianna Otmianowska o Pawilonie Wolności w Łazienkach Królewskich i programie na lato (Poranek Dwójki) 

W audycji rozmawialiśmy również o bogatym programie kulturalnym, jaki warszawskie Łazienki przedstawią tego lata.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Marianna Otmianowska (p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie)

Data emisji: 4.07.2023

Godz. emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Prof. Zbigniew Wawer we wspomnieniach prof. Wojciecha Fałkowskiego i Andrzeja Gizy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 09:47
- Był bliskim i otwartym przyjacielem. Nie rozmawialiśmy bardzo często. Ale za każdym razem, kiedy się spotykaliśmy czy rozmawialiśmy przez telefon, oprócz spraw bieżących, a takich było dużo, wchodziliśmy na tematy poboczne, zarówno życia muzealnego, jak i historii, bo historia to było coś, co nas łączyło, mimo że on był skoncentrowany na historii najnowszej, a ja cofam się głębiej w dziejach, i wtedy szybko przychodziliśmy do spraw przyjacielskich - tak prof. Wojciech Fałkowski wspominał prof. Zbigniewa Wawra, dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, który zmarł 12 grudnia po ciężkiej chorobie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łazienki Królewskie w Święto Trzeciego Maja. "Wspominamy uchwalenie Konstytucji 3 maja"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2023 12:01
- Warto przypomnieć, że to przecież król Stanisław August doprowadził wcale w niełatwej sytuacji społeczno-politycznej do uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ten sam Stanisław August, który założył nasze Łazienki jako swoją letnią rezydencję. A zatem Pałac na Wyspie jest chyba najlepszym miejscem, żeby prezentować faksymile, czyli wierną kopię tej konstytucji - mówiła w "Poranku Dwójki" Marianna Otmianowska, p.o. dyrektora Łazienek Królewskich w Warszawie.
rozwiń zwiń