Majses, czyli bajki na IV Festiwalu Kultury Żydowskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2023 10:00
IV Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim rusza już 17 sierpnia i potrwa do 21 sierpnia. Wydarzenia odbywać się będą w formie stacjonarnej oraz z transmisjami online.
Audio
  • Piotr Strzemieczny zaprasza na IV Festiwal Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim (Poranek Dwójki)
Trzej Żydzi siedzący na ławce.
Trzej Żydzi siedzący na ławce.Foto: NAC

17 sierpnia rozpocznie się IV edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim. Tegoroczna odsłona poświęcona jest majses, czyli bajkom, opowieściom. W tym roku skupiamy się na żydowskich bajkach, izraelskim komiksie, ale będziemy poznawać również midrasze i kabałę. Poznamy również historię nieistniejącej już Wielkiej Synagogi w Grodzisku. Już od czterech lat Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja oraz Wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura zapraszają do Grodziska Mazowieckiego na Festiwal Kultury Żydowskiej. W tym roku, od 17 do 21 sierpnia, odbędą się spotkania literackie, warsztaty edukacyjne i dźwiękowe, pokazy filmowe, wykłady i panele eksperckie oraz wystawy i koncerty. Istotnym punktem dla zachowania żydowskiej tożsamości miasta będą działania wystawiennicze – w tym roku zaprezentowane zostaną losy rodziny Gancer, która Polskę opuściła w 1956 roku oraz historia Wielkiej Synagogi w Grodzisku.


- Przybliżamy historię Żydów w Grodzisku, bo Grodzisk przed I wojną światową w 85 procentach składał się z ludności żydowskiej, Ta historia zakończyła się w roku 1941, gdy likwidowano getto w Grodzisku, i od tego momentu ta bogata historia się wytarła, zamazała - mówił w programie organizator festiwalu Piotr Strzemieczny. - Ostatnio potomkowie dawnych mieszkańców miasta zaczęli wracać, co bardzo nas cieszy.

Plakat Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim Plakat Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim

Do tego w audycji:

  • Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory to instytucja, która dokumentuje historię dawnej stolicy polskiej, także tę dziejącą się na naszych oczach, dlatego pochyla się między innymi nad mniejszościami narodowymi i etnicznymi, zamieszkującymi miasto Obecnie najliczniejszą w Grodzie Kraka mniejszością jest ta ukraińska, dlatego muzeum postanowiło stworzyć wystawę „Ukraiński haft w Polsce”. Przedstawia sztukę użytkową, a zwłaszcza tę haftowaną, tworzoną przez Ukraińców, którzy zamieszkiwali tereny Polski. Kiedy jeszcze haft był bardzo popularnym środkiem przyozdabiania odzieży, obrusów, ręczników okazjonalnych, tkanin kościelnych, każdy region, czy to Polski, czy Ukrainy, czy innych państw wyróżniał się swoim stylem. Każdy miał swoje osobliwości. Tak jak teraz można pochwalić się strojem, haftem krakowskim tak i tereny wschodniej i południowo – wschodniej Polski, również miały swój rodzaj haftu. Tereny przygraniczne zawsze miały to do siebie, że kultura niematerialna i ta materialna była pod wpływem dwóch, trzech narodów.
Posłuchaj
06:07 PR2 2023_08_12-07-45-49.mp3 Wystawa „Ukraiński haft w Polsce” w Krakowie (Poranek Dwójki)

 

Eksponaty na wystawie „Ukraiński haft w Polsce” w Krakowie. Eksponaty na wystawie „Ukraiński haft w Polsce” w Krakowie.

  • 8.20 zaproszenie na Tabor Lubelski w Piotrowicach: Tabor Lubelski to letnia szkoła tradycyjnej muzyki regionu lubelskiego przepełniona warsztatami śpiewu, gry na instrumentach i tańca oraz wieczornymi potańcówkami. Tabor Lubelski jest jednym z głównych działań Fundacji Borówek 27, powstałej w 2014 roku z inicjatywy Przemysława Łozowskiego. Wśród głównych jej celów można wymienić m.in. promocję kultury tradycyjnej Lubelszczyzny, wspomaganie rozwoju regionalnego oraz prowadzenie działalności edukacyjnej w zakresie szeroko pojętego folkloru. 
Posłuchaj
05:25 [i] 12.08 Przemysław Łozowski o TABORZE LUBELSKIM mp3.mp3 Przemysław Łozowski o Taborze Lubelskim (Poranek Dwójki)

 

  • 8:35 rozmowa z Karoliną Waszczuk i Agatą Turczyn, dyrektorką festiwalu Re:tradycja. Jarmark Jagielloński i koordynatorką programową. Jarmark Jagielloński swoją ideą nawiązuje do słynnych Jarmarków Lubelskich, które na przełomie XV i XVI wieku były jednym z najbardziej znanych handlowych wydarzeń międzynarodowych. Od wczesnego średniowiecza w Lublinie rozwijał się handel najróżniejszymi towarami, dzięki przebiegającemu tędy szlakowi handlowemu. Na słynne lubelskie jarmarki przyjeżdżali nie tylko kupcy krajowi, ale także pochodzący z najodleglejszych zakątków ówczesnego świata. Bazując na tej tradycji, jak co roku, w Lublinie odbędzie się Jarmark Jagielloński, będący częścią festiwalu Re:Tradycja. Jest to wydarzenie prezentujące kulturę tradycyjną w wielu wymiarach – od sztuki ludowej, poprzez muzykę, taniec i śpiew, kuchnię oraz ludyczność powiązaną z nauką i edukacją.
Posłuchaj
12:32 PR2 2023_08_12-08-34-31.mp3 Zaproszenie na Re:tradycja. Jarmark Jagielloński 2023 (Poranek Dwójki)

 


  • 8.50 nowy odcinek naszego wakacyjnego cyklu "Pod gołym niebem", w którym odwiedzamy Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu.

  • 9.10 spotkanie z  muzyką projektu Justyna Jary i Alegancka Kapela z premierą ich płyty "Praskie Ballady".
Posłuchaj
12:28 PR2 2023_08_12-09-15-15.mp3 Justyna Jary, Alegancka Kapela i "Praskie Ballady" (Poranek Dwójki)

 

PLAYLISTA

  1. Carl Philipp Emanuel Bach Solo G-dur, Wq. 139, II. Allegro Anais Gaudemard
  2. Jascha Lieberman Trio Yisroel
  3. Dobranotch Altin Oro
  4. Alain Souchon Foule sentimentale Chilly Gonzalez, Kaiser Quartett
  5. Christopher Tin A Hundred Thousand Birds Voces8, Royal Philharmonic Orchestra
  6. Jan Sebastian Bach Sonata fletowa BWV 1033, II. Allegro Huw Wiggin, Oliver Wass, Iain Ward
  7. Orchestra Baobab Utrus Horas
  8. Robert Schumann, Kreisleriana op.16 cz III Sehr aufgeregt wyk. Benjamin Grosvenor
  9. Frank London Klezmer Brass All-Stars In Your Garden
  10. TRANSatlantyk Płyniemy! (z Polski C)
  11. Fryderyk Chopin Impromptu Ges-dur op. 51 nr 3 Anna Vinnitskaya
  12. Justyna Jary i Alegancka Kapela Praskie Syreny
  13. Poleski Skład Skrzypcowy Oberek spod osikowego korzenia
  14. Chico Novarro Algo contigo Rita Payés, Elisabeth Roma
  15. Justyna Jary i Alegancka Kapela Ballada o Ryśku i Mańce też
  16. Justyna Jary i Alegancka Kapela Franek i Maria
  17. The Chicago Klezmer Ensemble Rumeynisher Bulgarisch
  18. Williams Ralph Vaughan Six Studies in English Folk-Song, IV. Lento Amy Dickson, Daniel de Borah
  19. Barcelona Gipsy Klezmer Orchestra Djelem Djelem
  20. Goran Kajfes Subtropic Arkestra Le Monde Avait 5 Ans

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 12.08.2023

Godzina emisji: 9.35