- Animowana adaptacja "Chłopów" Władysława Reymonta w reżyserii Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana wchodzi właśnie na ekrany kin. Ci, którzy mieli możliwość obejrzenia produkcji wcześniej, zwracają uwagę, że to nie tylko uczta dla oczu, ale także dla uszu.
- Za muzykę do produkcji odpowiada Łukasz L.U.C. Rostkowski. - Chcieliśmy pokazać polski folk, słowiańską muzykę, ale ona jest przefiltrowana przez brzmienie anglosaskie. Chodziło o to, by ta muzyka była ciekawa również dla innych kultur - podkreślił w radiowej Jedynce.
- - Jeździliśmy po Polsce, nagrywaliśmy w skansenach, nagrywaliśmy ludowe zespoły grające na historycznych instrumentach. Szukaliśmy autentyczności. Współczesność objawia się w formie produkcji - wytłumaczył w "Czterech porach roku" L.U.C.
O czym jest film "Chłopi"?
- "Chłopi" to przede wszystkim historia młodej kobiety, która chce budować świat według własnych zasad. Przeciwstawia się temu, co ją spotyka, i zostaje za to ukarana - wyjaśniała Dorota Kobiela-Welchman.
W sercu opowieści o mieszkańcach Lipiec - rozgrywającej się na tle czterech pór roku - twórcy umieścili piękną i utalentowaną plastycznie Jagnę (w tej roli Kamila Urzędowska), do której wzdychają wszyscy mężczyźni w wiosce. Jednym z nich jest dużo starszy od dziewczyny, zamożny gospodarz Maciej Boryna (Mirosław Baka), który od początku wzbudza w niej niechęć. Przymuszona przez matkę, Jagna poślubia Macieja, jednak potajemnie wciąż romansuje z jego synem Antkiem (Robert Gulaczyk).
"Chłopi" - podobnie, jak poprzednia produkcja Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana, "Twój Vincent" - zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej. Główną inspirację stanowiło malarstwo okresu Młodej Polski, m.in. "Bociany", "Burza" i "Babie lato" Józefa Chełmońskiego, "Ziemia" Ferdynanda Ruszczyca czy "Kobiety zbierające kłosy" Jean-François Milleta.
Produkcja składa się z 40 tys. klatek filmowych - obrazów olejnych namalowanych przez ponad stu artystów, pracujących przez trzy lata w czterech studiach: w Polsce, na Litwie, Ukrainie i w Serbii.
Czytaj także:
CHŁOPI | oficjalny zwiastun (official trailer) Źródło: NEXTFILMPL/YouTube
"Chłopi" - nie tylko piękne kadry
W komentarzach osób, które miały już możliwość obejrzenia "Chłopów", pojawia się często opinia, że to uczta nie tylko dla oczu, ale także dla uszu. Sam producent, Sean Bobbitt, przekazał, że "bo po pokazie w Toronto bardzo dużo osób zwracało uwagę w recenzjach również na rolę, jaką odgrywa w tym filmie muzyka". A za tę odpowiada Łukasz L.U.C. Rostkowski.
Niedawno premierę miał roztańczony utwór "Jesień - Tańcuj", który przenosi nas na wesele Boryny i Jagny. W tej łączącej różne gatunki muzyczne kompozycji można usłyszeć głosy takich artystów jak Kayah, Laboratorium Pieśni i Dagadana, współgrające z tradycyjnym brzmieniem kapeli Tęgie Chłopy w ramach międzynarodowej orkiestry RBFO. Muzyka opiera się na autentycznych, akustycznych instrumentach historycznych. Tekst utworu został stworzony na podstawie setek słów i cytatów z książki Władysława Reymonta.
W audycji "Cztery pory roku" L.U.C. wytłumaczył, że z "Chłopami" związał się już na początku prac. Został poproszony o stworzenie muzyki do próbki produkcji. To, co zrobił, spodobało się. - Szybko zaprzyjaźniłem się z twórcami - Dorotą Kobielą-Welchman i Hugh Welchmanem. Dużo rozmawialiśmy. Zostałem obdarzony bardzo dużym zaufaniem, dano mi bardzo dużo przestrzeni.
Chcieliśmy pokazać polski folk, słowiańską muzykę, ale ona jest przefiltrowana przez brzmienie anglosaskie. Ja wychowałem się na Massive Attack, Trickym, Portishead, a Welchman jest Brytyjczykiem. Chodziło o to, by ta muzyka była ciekawa również dla innych kultur, by ją eksportować na świat - wyjaśnił.
Artysta podkreślił, że w jego pracy nie chodziło o to, by dorobić do muzyki folkowej bity hiphopowe, "bo to kompletnie nie ten poziom". - Ten film jest tak klasyczny w swojej formule, że trzeba było znaleźć bardziej wysublimowaną formę. Jeździliśmy po Polsce, nagrywaliśmy w skansenach, nagrywaliśmy ludowe zespoły grające na historycznych instrumentach. Szukaliśmy autentyczności. Współczesność objawia się w formie produkcji - zaznaczył.
09:04 Jedynka/Cztery pory roku Chłopi 9 październik 2023 11_15_28.mp3 "Chłopi" w kinach. Nie tylko obraz zachwyca, również muzyka (Cztery pory roku/Jedynka)
L.U.C. & RB Film Orchestra ft. Kayah, Dagadana, Laboratorium Pieśni, Tęgie Chłopy - Jesień - Tańcuj. Źródło: L.U.C Films/YouTube
"Chłopi" polski kandydat do Oscara
Film "Chłopi" został polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Decyzję w tej sprawie podjęła Komisja Oscarowa.
Jak podkreśliła przewodnicząca komisji, producentka Ewa Puszczyńska, twórcy "Twojego Vincenta" stworzyli kolejny "imponujący film animowany", osiągając nowy poziom "dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale aktywnym uczestnikiem".
"Oprócz wszystkich walorów artystycznych, które posiada film, porusza on również ważne i wciąż aktualne tematy społeczne - opresję wobec kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną i mobbing. Ta historia - oparta na książce, która dostała Nagrodę Nobla - będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i ponad podziałami politycznymi, miejmy nadzieję" - powiedziała.
96. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej odbędzie się 10 marca 2024 roku.
***
Gość: Łukasz L.U.C. Rostkowski (kompozytor, producent muzyczny i wokalista)
Data emisji: 9.10.2023 r.
Godzina emisji: 9.00-12.00