700-lecie Wilna. "Pogrzeb Giedymina" na zakończenie obchodów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 16:00
- Wilno oczywiście kojarzy się z założycielem miasta, Giedyminem. I tu jest właśnie trochę taka gra, która polega na tym, że to jest koniec roku i zakończymy rok "Pogrzebem Giedymina", czyli w pewnym sensie robimy takie pożegnanie jubileuszowego roku, czyli taki trochę żarcik z tym pogrzebem - wyjaśniał w Dwójce Marius Uzorka, kierownik działu wystawowo-wydawniczego Muzeum Narodowego - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.
Obraz Pogrzeb Giedymina, prezentowany z okazji 700-lecia Wilna, przedstawia orszak pogrzebowy wielkiego księcia litewskiego Giedymina
Obraz "Pogrzeb Giedymina", prezentowany z okazji 700-lecia Wilna, przedstawia orszak pogrzebowy wielkiego księcia litewskiego GiedyminaFoto: Mat. pras.
  • W ramach 700-lecia Wilna w stolicy Litwy można oglądać obraz "Pogrzeb Giedymina", pochodzący ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
  • Dzieło przedstawia orszak pogrzebowy wielkiego księcia litewskiego Giedymina, zmarłego w 1341 roku w trakcie zdobywania krzyżackiej twierdzy. 
  • Książę Giedymin to postać zasłużona dla Wilna - to on dokładnie 700 lat temu wysłał listy, w których pojawia się pierwsza wzmianka o tym mieście.

W Muzeum Narodowym - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie można już oglądać obraz "Pogrzeb Giedymina". XIX-wieczne dzieło Kazimierza Alchimowicza, pochodzące z Muzeum Narodowego w Krakowie, prezentowane jest z okazji 700-lecia stolicy Litwy, przedstawia orszak pogrzebowy wielkiego księcia litewskiego Giedymina, zmarłego w 1341 roku w trakcie zdobywania krzyżackiej twierdzy. 

"Pogrzeb Giedymina" jako pożegnanie jubileuszowego roku

Wielki książę Giedymin to postać bardzo ważna i zasłużona nie tylko dla Litwy, ale przede wszystkim dla Wilna. Dokładnie 700 lat temu władca wysłał listy, w których pojawia się pierwsza wzmianka o litewskiej stolicy.

Wilno oczywiście kojarzy się z założycielem miasta, Giedyminem. I tu jest właśnie trochę taka gra, która polega na tym, że to jest koniec roku i zakończymy rok "Pogrzebem Giedymina", czyli w pewnym sensie robimy takie pożegnanie jubileuszowego roku, czyli taki trochę żarcik z tym pogrzebem - mówił Marius Uzorka z Muzeum Narodowego - Pałacu Wielkich Książąt Litewskich.

Ale jednocześnie dodaje, że płótno to kryje w sobie wiele symboli. - Robimy taką łamigłówkę dla zwiedzających, żeby właśnie w tym jubileuszowym roku przyszli, zobaczyli to płótno, zastanowili się nad tym symbolizmem, który tutaj jest przedstawiony i w ten sposób pożegnali ten jubileuszowy rok w Wilnie - wyjaśnia Marius Uzorka.

Kraków - miasto ważne dla historii Litwy

Dyrektor Pałacu Wielkich Książąt Litewskich Vydas Dolinskas zwrócił uwagę, że prezentacja tego typu dzieł nawiązujących do litewskiej historii jest dla Litwinów niezwykle ważna.

- Kraków miał trochę inną historię niż Wilno czy Warszawa, które w XIX wieku były pod okupacją moskiewską. W Krakowie zachowało się więcej tych relikwii historycznych i dzieł sztuki, które przypominają nam nasze dzieje, nasze dziedzictwo, i dlatego z Krakowa bardzo często przyjeżdżają na nasze wystawy różne ważne dla naszej świadomości historycznej obiekty - stwierdził Vydas Dolinskas. - Ten obraz Kazimierza Alchimowicza, malarza pochodzącego z historycznej Litwy, też jest bardzo ważnym znakiem - dodał.

Czytaj także:

Adam Strug i "Bogurodzica"

Wernisaż uświetnił występ Monodii Polskiej pod kierownictwem Adama Struga - artyści wykonali m.in. "Bogurodzicę". - Przecież to jest pieśń, którą zdaniem Długosza pewnie śpiewał wnuk Giedymina - Jagiełło - w czasie bitwy pod Grunwaldem - podkreśliła Barbara Schabowska, dyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza, który współorganizuje wileńską wystawę. - Ta nasza współpraca z Litwinami, szczególnie w roku 700-lecia Wilna, układa się świetnie - zapewniła.

Obraz "Pogrzeb Giedymina" będzie można oglądać w Wilnie do 14 stycznia.


Posłuchaj
05:23 Dwojka_Poranek_Dwojki_Wilno_2023_10_12-07-45-01.mp3 700-lecie Wilna. "Pogrzeb Giedymina" na zakończenie obchodów (Poranek Dwójki)

***

Przygotował: Kamil Zalewski

Data emisji: 12.10.2023

Godzina emisji: 7.45

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mgc/pg