Festiwal NeoArte w Gdańsku. Współczesna muzyka klasyczna, wideo-art i spotkanie z Azją

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2023 13:00
- Staramy się zapraszać naszą widownię w przestrzeń sztuki współczesnej, pokazywać im coś, czego nie widzieli, czego nie doznali wcześniej - mówił w Dwójce Paweł Kapica z zespołu NeoQuartet, współorganizator festiwalu NeoArte - Syntezator Sztuki w Gdańsku (26-29.10).
NeoQuartet - zespół wykonujący współczesną muzykę poważną, organizator festiwalu NeoArte w Gdańsku
NeoQuartet - zespół wykonujący współczesną muzykę poważną, organizator festiwalu NeoArte w GdańskuFoto: Michal Algebra
  • Zbliża się festiwal NeoArte - Syntezator Sztuki (26-29.10). Wydarzenie organizowane jest w Gdańsku przez NeoQuartet i prezentuje najnowsze trendy we współczesnej muzyce klasycznej.
  • Podczas wydarzenia wystąpi 43 artystów z Polski, Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i Szwecji.
  • Patronem aktualnej edycji festiwalu NeoArte jest kompozytor Michael Beil, którego dzieła łączą w sobie muzykę elektroniczną, instrumentalną i video-art.

Festiwal NeoArte prezentuje najciekawsze trendy w muzyce i sztuce współczesnej. W tym roku w programie jest 11 światowych premier, a w Gdańsku wystąpi 43 artystów z Polski, Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i Szwecji.

Michael Beil i instalacje audiowizualne

Niemal każdy z koncertów jest zaplanowany jako spektakl multidyscyplinarny i podczas większości z nich publiczność będzie częścią procesu artystycznego.

- Rdzeń tego programu to oczywiście jest muzyka współczesna, klasyczna, tworzona w ostatnich 40-50 latach oraz kompozycje, które powstały specjalnie na festiwal - wyjaśniał Paweł Kapica. - Ale dużo jest też multimediów, to się wiąże z tym, że muzykę współczesną aktualnie czasami trudno nazwać muzyką, bo widownia może się spotkać z formą instalacji audiowizualnej, gdzie ta forma audio wcale nie odgrywa najważniejszej roli - dodał.

Jako przykład Paweł Kapica przywołał twórczość niemieckiego kompozytora Michaela Beila, który jest rezydentem i patronem tej edycji festiwalu. Twórca ten łączy muzykę elektroniczną, instrumentalną i wideo-art.

Hyo-young Kim - muzyka z Korei

Karolina Piątkowska-Nowicka z NeoQuartet podkreśliła, że organizatorzy są w stanie poznawać najnowsze trendy z całego świata dzięki temu, że sami wiele podróżują z własnymi koncertami. Jak dodała, połączenie muzyki ze sztukami wizualnymi to tylko część prezentowanych trendów.

- To, co również staramy się robić, to jest pokazywanie muzyki nie tylko europejskiej. Na przykład pierwszy z koncertów - będzie to muzyka koreańska - stwierdziła.

Tego wieczoru (20.10) gośćmi NeoQuartet będzie pięć czołowych koreańskich kompozytorek i kompozytorów oraz Hyo-young Kim - instrumentalistka specjalizująca się w grze na saenghwangu - na tradycyjnym koreańskim instrumencie. Muzyce towarzyszyć będą wiersze koreańskich poetek recytowane przez aktorkę Teatru Wybrzeże Annę Kociarz.

- To są bardzo ciekawe rzeczy, które łączą tradycyjną muzykę - dla nas w pewnym sensie orientalną - z najnowszymi trendami europejskimi - podkreśliła Karolina Piątkowska-Nowicka.

Czytaj także:

NeoArte - gwiazdy festiwalu

Wśród wykonawców na NeoArte zobaczymy czołówkę zagranicznych twórców (Jonathan Powell, Duo Voicetronics), jak i najznakomitsze polskie zespoły i solistów (Martyna Zakrzewska, Flow Unit, Ensemble Kompopolex, Piotr Kaliński, Maja Miro, Ewa Liebchen). Specjalnie na potrzeby festiwalu powstaną performance Sebastiana Choromańskiego oraz instalacja wideo Filipa Ignatowicza, które zostaną zaprezentowane podczas maratonu koncertowego w gdańskim NOMUS.

Festiwal NeoArte - Syntezator Sztuki odbędzie się w terminie 26-29 października w Gdańsku.


Posłuchaj
16:31 Dwojka_Poranek_Dwojki_NeoArte_2023_10_24-09-33-49.mp3 Festiwal NeoArte w Gdańsku (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Karolina Piątkowska-Nowicka i Paweł Kapica (muzycy zespołu NeoQuartet)

Data emisji: 24.10.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc

Czytaj także

Nowy album Meccore String Quartet - hołd dla Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 17:00
- Inspiracją do powstania tej płyty była nasza długoletnia artystyczna znajomość z mistrzem Krzysztofem Pendereckim. Bezpośrednim impulsem był występ na festiwalu w Lusławicach, miejscu szczególnej pamięci profesora - mówił w Dwójce Wojciech Koprowski, pierwszy skrzypek Meccore String Quartet. W środowej audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o nowym albumie kwartetu z muzyką Krzysztofa Pendereckiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesne kwartety smyczkowe

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 10:00
W trzeciej i ostatnie audycji poświęconej kwartetowi smyczkowemu Waldemar Malicki opowiadał o ostatnich 50 latach rozwoju tej formy muzycznej.
rozwiń zwiń