Urodził się 27 maja 1944 w Warszawie. W latach 1974-1982 był pracownikiem Komitetu ds. Radia i Telewizji, redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Popularnonaukowych Polskiego Radia. Owsiński uczestniczył w protestach studenckich na UW w marcu 1968 jako student na Wydziale Ekonomii Politycznej UW.
- My pracowaliśmy w redakcji oświatowej, było to jeszcze przed 1980 rokiem, ja pracowałam w redakcji lingwistycznej, a Marek w historycznej - wspomina Janina Jankowska, dziennikarka i publicystka. - Cała sprawa zaczęła się od mojego wyjazdu do Stoczni Gdańskiej i powrotu w sierpniu '80 roku. Kiedy wróciłam, były już podpisane umowy między rządem a komitetem strajkowym. Ja przyjechałam z wieloma nagraniami, a Marek się tym zainteresował i sam zainicjował akcję, że kopiował wszystkie moje nagrania. Jeszcze nie przystąpiłam do robienia zasadniczego reportażu, a Marek od razu sukcesywnie je brał i przegrywał. Miało się wrażenie, że uczestniczymy w czymś bardzo ważnym - opowiada.
Od września 1980 w Solidarności był członkiem Komisji Wydziałowej, od grudnia 1980 współorganizatorem, od lutego 1981 członkiem Redakcji Programów dla Radiowęzłów Zakładowych Radia "Solidarność" Regionu Mazowsze.
W stanie wojennym został internowany i przetrzymywany w Ośrodku Odosobnienia Warszawa-Białołęka, Jaworzu i Darłówku, 15 czerwca 1982 został zwolniony. Latem 1983 roku był współinicjatorem (z Grzegorzem Bogutą i Andrzejem Paczkowskim) utworzenia podziemnego Archiwum "Solidarności", organizował przechowywanie nagrań, montował je i wykonywał korektę. Jest autorem scenariusza komiksu "Solidarność - pierwszych 500 dni".
- Na pewno Marek był radiowcem z powołania, żył radiem i Solidarnością. Oprócz tego, że był człowiekiem, który miał ogromną wiedzę, wyróżniał się tym, że był przyjazny, sympatyczny - słyszymy w reportażu.
W 1989 roku Marek Owsiński był zaangażowany w prace sekretariatu strony solidarnościowo-opozycyjnej okrągłego stołu. Był pracownikiem i redaktorem zespołu telewizyjno-radiowego Komitetu Obywatelskiego podczas wyborów 1989 roku, w 1990 - dyrektorem w Programie IV Polskiego Radia, w latach 1991-1993 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji i kierownika Polskiego Radia. Po oddzieleniu radia od telewizji, od 1992 roku, był pierwszym prezesem Polskiego Radia.
Marka Owsińskiego w reportażu wspominali Janina Jankowska, prof. Andrzej Paczkowski, Tadeusz Fredro-Boniecki, Michał Chodurski i Grzegorz Majchrzak.
31:46 "Człowiek oddany radiu" - reportaż Joanny Bogusławskiej (Jedynka) "Człowiek oddany radiu" - reportaż Joanny Bogusławskiej (Jedynka)
Czytaj również:
***
Tytuł reportażu: "Człowiek oddany radiu"
Autorka: Joanna Bogusławska
Data emisji: 13.12.2022 r.
Godzina emisji: 1.10
ans/kor