Maciej Wojtyszko: "Odprawa posłów greckich" w transkrypcji Antoniego Libery to sztuka współczesna

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 10:00
- Antoni Libera dokonał rzeczy niezwykłej. Z pięknego języka, który jednak w mowie potocznej jest niezrozumiały, wykonał transkrypcję, tak aby było wiadomo, o co chodzi. Kochanowski był wielkim poetą, ale w teatrze można się pogubić przy różnych archaizmach - mówił w Dwójce reżyser Maciej Wojtyszko.
Maciej Wojtyszko w studiu Dwójki
Maciej Wojtyszko w studiu DwójkiFoto: Cezary Piwowarski/PR
  • Gościem audycji był Maciej Wojtyszko.
  • Z reżyserem rozmawialiśmy o przygotowywanym przez niego spektaklu "Odprawa posłów greckich" Jana Kochanowskiego w transkrypcji Antoniego Libery.
  • Rozmowa odbyła się w Teatrze Polskim im. A. Szyfmana w Warszawie. 
  • Premiera sztuki odbędzie się 11 listopada.

Maciej Wojtyszko o niezwykłej transkrypcji autorstwa Antoniego Libery

Antoni Libera podjął się zadania karkołomnego i opracował uwspółcześnioną wersję "Odprawy posłów greckich". Chciałoby się rzec - przetłumaczył najznakomitsze dzieło Kochanowskiego z polskiego na polski, czyniąc je dostępnym dla współczesnych czytelników i widzów. - Antoni Libera dokonał rzeczy niezwykłej. Z pięknego języka, który jednak w mowie potocznej jest niezrozumiały, wykonał transkrypcję, tak aby było wiadomo, o co chodzi. Kochanowski był wielkim poetą, ale w teatrze można się pogubić przy różnych archaizmach - stwierdził rozmówca Pawła Siwka.

Kochanowski by się nie obraził

Dodał, że jest to transkrypcja bardzo szlachetna. - Kochanowski by się nie obraził, jest to zgrabnie napisane. Całe zdania, które są niezrozumiałe, są przetłumaczone na język współczesny. To jest dużo bardziej czytelne, a ta pierwsza napisana w Polsce autorska sztuka jest przecież o polityce. O nachalności propagandy, której konsekwencje polityczne są bardzo duże. Wydarzenie osobiste i prywatne może spowodować wybuch wielkiej wojny. W pewnym sensie mamy do czynienia z czymś mocno aktualnym - mówił reżyser.

Posłuchaj
11:12 2023_11_09 09_41_06_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Maciej Wojtyszko: "Odprawa posłów greckich" w transkrypcji Antoniego Libery to sztuka współczesna (Poranek Dwójki)

 

Na świecie jest więcej zła niż dobra

"Odprawa posłów greckich" bez tych wszystkich archaizmów staje się tekstem dosyć współczesnym. W historii świata wojny wybuchają z powodu jakiegoś pretekstu. W gronie kolegów prowadziliśmy analityczne rozmowy, czy możliwe jest, aby tak drobna rzecz uruchomiła tak wielką lawinę. Wydaje mi się, że jest to możliwe. Dzieje się tak, gdyż na świecie jest więcej zła niż dobra - powiedział gość Dwójki. 

Czytaj też:

Wszystkie ludzkie ułomności wciąż są bardzo podobne

Zaznaczył, że od czasu powstania "Odprawy posłów greckich" minęło prawie pięć wieków. - Jednocześnie wszystkie ludzkie ułomności wciąż są bardzo podobne, stawiamy sobie te same pytania. Wracają one czasami w sposób przerażający - podkreślił Maciej Wojtyszko.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maciej Wojtyszko (reżyser)

Data emisji: 9.11.2023

Godzina emisji: 9.40

mo

Czytaj także

Jak Kochanowski przyczynił się do odzyskania niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 14:06
- Jan Kochanowski to wielki poeta, który był zainteresowany sprawami społecznymi i politycznymi, co widać było w jego twórczości. Jednoznacznie rzuca się to w poematach "Satyr" i "Zgoda" oraz ważnym, renesansowym dramacie "Odprawa posłów greckich" - mówiła Ewelina Pawelec, historyk, w studiu Polskiego Radia 24 w Zwoleniu, w pobliżu którego urodził się Jan Kochanowski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Makowski: Kochanowski i Konopnicka wytrzymują próbę czasu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 11:10
- Teraz odczytujemy Marię Konopnicką w zupełnie innych wymiarach. Okazuje się, że jest jedną z ciekawszych autorek do dyskusji o literaturze, jej miejscu w świecie. I łączy pokolenia, bo trudno uciec przed "Sierotką Marysią" - mówił w Dwójce Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, która organizuje literacki piknik "Imieniny Jana Kochanowskiego". W tym roku bohaterką wydarzenia będzie Maria Konopnicka - jedna z patronek roku 2022. 
rozwiń zwiń