Maciej Frąckiewicz: Krzysztof Penderecki zawsze był o krok przed innymi

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 10:21
W czwartek (23.11) mija 90. rocznica urodzin Krzysztofa Pendereckiego. - Cały czas był otwarty na sugestie, nowe rozwiązania, dopytywał o różne rzeczy. Nawet samo to, że choć stwierdził jednoznacznie, że nie powstanie nowy, integralny utwór na akordeon, nie ma na to czasu, to zaproponował stworzenie wersji - wspominał w Dwójce wybitnego kompozytora Maciej Frąckiewicz, akordeonista.
Maciej Frąckiewicz wystąpi wraz z Meccore String Quartet z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego
Maciej Frąckiewicz wystąpi wraz z Meccore String Quartet z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa PendereckiegoFoto: Zbigniew Meissner/PAP
  • Krzysztof Penderecki (1933-2020) był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów w historii i jednym z najbardziej znanych polskich twórców na świecie.
  • Z okazji 90. rocznicy urodzin Mistrza (23.11) zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych w salach koncertowych całej Polski.
  • "Krzysztof Penderecki in memoriam" to koncert, który odbędzie się 25 listopada w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji - filii Centrum Kultury Wilanów w Warszawie. Wystąpi w nim gość "Poranka Dwójki" - Maciej Frąckiewicz.

Akordeoniście w czasie koncertu będzie towarzyszył Meccore String Quartet w składzie: Wojciech Koprowski (I skrzypce), Aleksandra Bryła (II skrzypce), Michał Bryła (altówka) i Marcin Mączyński (wiolonczela).

Koncert "Krzysztof Penderecki in memoriam"

- Z racji takiego, a nie innego składu jesteśmy trochę ograniczeni jeśli chodzi o repertuar. W moim przypadku jest raptem kilka pozycji na akordeon. Zaprezentujemy dwa utwory: Sinfoniettę na akordeon solo i Chaconne w wersji na wiolonczelę i akordeon. Niestety nie mamy utworu na akordeon z kwartetem smyczkowym Krzysztofa Pendereckiego, ale niejako takim dopełnieniem będzie utwór Krzysztofa Baculewskiego, tegoroczne zamówienie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca - tłumaczył Maciej Frąckiewicz.

Adres zgodny z duchem Mistrza

Koncert odbędzie się w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji - filii Centrum Kultury Wilanów w Warszawie. Nazwa miejsca dobrze koresponduje z otwartością, jaką Krzysztof Penderecki wykazywał w kontaktach z muzykami młodego pokolenia.

- To stosunkowo nowy budynek, gdzie odbywają się przeróżne wydarzenia. Prowadzone są m.in. zajęcia dla dzieci i młodzieży, ale również dla seniorów. Jest też sala koncertowa. Akurat muzyka nowsza pojawia się tam niezbyt często, ale dyrektor bardzo chętnie przystał na moją propozycję, żeby rozszerzyć ofertę kulturalną i udało się nam zorganizować koncert z okazji 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego - opowiadał gość Dwójki.

Zobacz także: Krzysztof Penderecki - serwis specjalny Polskiego Radia.


Posłuchaj
14:07 Poranek Dwójki rąckiewicz 23.11.2023.mp3 Maciej Frąckiewicz o koncercie "Krzysztof Penderecki in memoriam" (Poranek Dwójki) 

Wydarzenie pod hasłem "Krzysztof Penderecki in memoriam" rozpocznie się w najbliższą sobotę, 25 listopada, o godz. 18.00.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maciej Frąckiewicz (akordeonista)

Data emisji: 23.11.2023

Godz. emisji: 8.30

pg

Czytaj także

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. K. Pendereckiego. "Chcemy przybliżać muzykę Mistrza"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2023 19:32
Przed nami 4. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego (26.11-4.12). - Rola tego konkursu jest szczególna, dlatego że generalnie konkursy kojarzą się nam z olimpiadami, zawodami, kto pierwszy, kto najszybszy… Natomiast celem naszego konkursu jest przede wszystkim przybliżenie muzyki naszego wielkiego Mistrza, który niestety odszedł od nas tak niedawno - mówił w Dwójce prof. Zdzisław Łapiński, pomysłodawca i dyrektor artystyczny wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jurek Dybał: Krzysztof Penderecki to jedyny "pełny" kompozytor w naszej historii

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 17:50
- Pendereckiego można porównać z Richardem Straussem, Brahmsem czy Beethovenem. W jego twórczości reprezentowane są w dużych formatach wszystkie formy muzyczne. To symfonie, opery, muzyka kameralna, solowa czy kameralna. Właściwie nie mamy drugiego kompozytora tak pełnego w sensie muzyki europejskiej - mówił w Dwójce Jurek Dybał, dyrygent i kontrabasista, przed rozpoczynającym się we wtorek (21.11) Festiwalem Krzysztofa Pendereckiego.
rozwiń zwiń