"Poziom Konkursu Wiolonczelowego im. K. Pendereckiego był niebotycznie wysoki"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2023 14:30
- Poziom, według oceny nie tylko mojej, ale również jurorów, był niebotycznie wysoki. Absolutnie porównywalny z najważniejszymi, najtrudniejszymi konkursami wiolonczelowymi w Europie - mówił w Dwójce prof. Zdzisław Łapiński, przewodniczący jury Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego, który zakończył się w Krakowie.
4. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego odbył się w Krakowie w terminie 26.11-4.12
4. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego odbył się w Krakowie w terminie 26.11-4.12Foto: shutterstock.com/azazello photo studio
  • Za nami 4. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbył się w Krakowie w terminie 26.11-4.12.
  • Laureatem I miejsca oraz Nagrody Specjalnej im. Krzysztofa Pendereckiego za najlepsze wykonanie koncertu został Vilém Vlček z Czech.
  • Program 2 Polskiego Radia był jednym z partnerów wydarzenia.

Czwarta edycja krakowskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie zakończyła się zwycięstwem Czecha Viléma Vlčka. Kolejne miejsca zajęli: Park Sang Hyeok (Republika Korei), Maria Salvatori (Włochy) oraz Cyprien Lengagne (Francja/Szwajcaria).

Wysoki poziom konkursu

W radiowej Dwójce połączyliśmy się z przewodniczącym jury prof. Zdzisławem Łapińskim.

- Poziom, według oceny nie tylko mojej, ale również jurorów był niebotycznie wysoki - stwierdził nasz rozmówca. Absolutnie porównywalny z najważniejszymi, najtrudniejszymi konkursami wiolonczelowymi w Europie. I z tego bardzo się cieszymy - zapewnił. - Można powiedzieć, że wszyscy, którzy zostali zakwalifikowani po preselekcji do tego konkursu, to było 45 osób, a wśród nich czwórka kandydatów z Polski, to były osoby grające naprawdę znakomicie. Zdecydowały niuanse artystyczne, subtelności - dodał.

Czytaj także:

Vilém Vlček - ukształtowany wiolonczelista

Przewodniczący jury wysoko ocenił zwycięzcę konkursowych zmagań - Viléma Vlčka.

- Muszę przyznać, że to był taki w zasadzie, całkowicie uformowany młody wiolonczelista, zaprezentował się doskonale we wszystkich etapach - zapewnił prof. Zdzisław Łapiński.

Niestety do finału konkursu nie dostał się żaden z polskich uczestników. Najdalej zaszedł Krzysztof Michalski, który dostał się do II etapu.

Laureaci 4. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego:

I nagroda - Vilém Vlček
II nagroda - Park Sang Hyeok
III nagroda - Maria Salvatori
IV nagroda - Cyprien Lengagne

Organizatorem Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego była Akademia Muzyczna w Krakowie, której patronuje wielki polski kompozytor. Tegoroczna edycja konkursu była wyjątkowa, przypadła bowiem w roku 90. urodzin Krzysztofa Pendereckiego.

Posłuchaj
10:38 Dwojka_Poranek_Dwojki_konkurs_2023_12_12-09-34-01.mp3 4. Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Krzysztofa Pendereckiego (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: prof. Zdzisław Łapiński (przewodniczący jury Konkursu Wiolonczelowego im. Krzysztofa Pendereckiego) oraz Krzysztof Michalski (wiolonczelista, najlepszy polski uczestnik konkursu)

Data emisji: 12.12.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc/mo


Czytaj także

Krzysztof Penderecki i Andrzej Chłopecki. "Nie znam na polskim gruncie podobnej relacji"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 20:00
"Pasja do Pendereckiego" to tytuł najnowszego, czwartego tomu serii PWN przybliżającej najistotniejsze teksty wybitnego teoretyka i krytyka muzycznego Andrzeja Chłopeckiego. - Była to relacja bardzo długotrwała i różnorodna; dwie linie, które na początku biegły bardzo równolegle i w zbliżeniu, a potem zaczęły falować i oddalać się od siebie w jakimś przedziwnym kontrapunkcie - mówił w Dwójce w dniu 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego (23.11) Jan Topolski, współredaktor wydawnictwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: polska muzyka nieustannie brzmi za granicą

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 10:00
- Rocznice związane z Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim to wspaniałe jubileusze. W tym roku obchodzimy również 80. rocznicę urodzin Krzysztofa Meyera. Muzyka naszych największych kompozytorów brzmi za granicą nie tylko teraz, jest grana ciągle. Wkrótce ukaże się płyta z muzyką Grażyny Bacewicz. W kontekście międzynarodowym rocznice niezwykle pomagają w rozmowach z osobami, które decydują o programach festiwali i koncertów - mówił w Dwójce dyrygent Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń