"Rezydencje literackie". Mieszkanie Wisławy Szymborskiej czeka na lokatorów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2023 12:05
Trwa nabór do IV odsłony programu "Rezydencje literackie". W krakowskim mieszkaniu, w którym poetka spędziła ostatnie 15 lat życia, poeci, pisarze, tłumacze, naukowcy i redaktorzy mogą twórczo spędzić miesiąc. Zgłoszenia można przesyłać do 13 stycznia 2024 r.
Audio
  • "Rezydencje literackie". Mieszkanie Wisławy Szymborskiej czeka na lokatorów (Poranek Dwójki/Dwójka)
Literaturoznawca, tłumacz, pisarz, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej i były sekretarz poetki prof. dr hab. Michał Rusinek w krakowskim mieszkaniu Wisławy Szymborskiej
Literaturoznawca, tłumacz, pisarz, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej i były sekretarz poetki prof. dr hab. Michał Rusinek w krakowskim mieszkaniu Wisławy SzymborskiejFoto: PAP/Łukasz Gągulski
  • Fundacja Wisławy Szymborskiej ogłosiła nabór do IV edycji "Rezydencji literackich". Zgłoszenia można przesyłać do 13 stycznia 2024 r.
  • Uczestnicy programu – pisarze, poeci, tłumacze, redaktorzy i naukowcy – będą mieli przez miesiąc do dyspozycji mieszkanie noblistki, otrzymają stypendium, będą mieli również dostęp do Archiwum Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Jagiellońskiej. 
  • W "Poranku Dwójki" podsumowaliśmy również Rok Wisławy Szymborskiej ustanowiony w związku z setną rocznicą urodzin noblistki. 

Czym są "Rezydencje literackie"

W ramach programu "Rezydencje literackie" poeci, pisarze, tłumacze, naukowcy i redaktorzy mogą spędzić miesiąc w mieszkaniu, do którego Wisława Szymborska przeprowadziła się po otrzymaniu Nagrody Nobla. - Kiedy odzyskaliśmy mieszkanie, zastanawialiśmy się, co w nim zrobić. Może sprzedać, może zrobić tam muzeum... Na szczęście wpadliśmy na pomysł "Rezydencji literackich" - tłumaczy Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.


Fb/Wisława Szymborska

Pytany o konkretny powód organizowania "Rezydencji literackich" przytacza anegdotę. - W pewnej książce widziałem dedykację, w której autor napisał: "Książkę tę dedykuję mojej żonie i dzieciom. Gdyby nie wy, powstałaby dwa lata wcześniej". Po to są więc "Rezydencje literackie", żeby takich dedykacji nie było - żartuje. Chętni mogą bowiem liczyć nie tylko na atmosferę sprzyjającą pracy, ale również na dostęp do Archiwum Wisławy Szymborskiej.

Szczegóły aktualnych projektów rezydencjalnych dostępne są TUTAJ


Posłuchaj
12:13 Dwojka 2023_12_19-09-36-42.mp3 "Rezydencje literackie". Mieszkanie Wisławy Szymborskiej czeka na lokatorów (Poranek Dwójki/Dwójka)

 

Jaki był Rok Wisławy Szymborskiej?

Rok 2023, decyzją Senatu RP, ustanowiono Rokiem Wisławy Szymborskiej. W ten sposób uczczono setną rocznicę jej urodzin. Michał Rusinek wskazuje, że działalność Fundacji jak również innych instytucji, które włączyły się w obchody, skupiła się przede wszystkim wokół publikacji wszystkich wierszy poetki w jednym tomie. - W tym roku ukazały się trzy książki - przypomina gość "Poranka Dwójki". To wspomniane "Wiersze wszystkie", "Wszystkie lektury nadobowiązkowe" oraz "Zabawy literackie". 

W Krakowie otwarto Park im. Wisławy Szymborskiej, będący pierwszym parkiem literackim w Polsce. - Po Krakowie wciąż można się jeszcze przejechać tramwajem oklejonym cytatami z Szymborskiej. Poczta Polska wydała znaczek, Mennica Polska wydala monetę. Odbywało się mnóstwo wystaw. Natomiast najmocniej rozczula mnie inicjatywa pewnej firmy produkującej klocki. Postanowiono z 21 tys. takich klocków odtworzyć scenę wręczania Nagrody Nobla Szymborskiej - wylicza gość Dwójki. 

YouTube/Klich/Płocica

Szymborska muzycznie

Twórczością Wisławy Szymborskiej interesują się również muzycy. Ogromną popularnością cieszą się wiersze śpiewane przez Sanah, szczególną inicjatywą jest natomiast album "Szymborska - Prospekt", na którym poezja Szymborskiej pojawia się w opracowaniu małżeńskiego duetu, który tworzą Katarzyna Klich-Płocica (partie wokalne, instrumenty klawiszowe) i Jarosław Yaro Płocica (instrumenty klawiszowe, gitara).

Muzykę klubową skomponowano tu do takich wierszy jak "Cień", "Przy winie", "Pochwała snów", "Nic dwa razy" i "Allegro ma non troppo". - Na początku miałem pewne wątpliwości, czy jedno do drugiego pasuje, tymczasem okazuje się, że tak - zaznacza Rusinek. Dodaje, że dzięki podobnym inicjatywom twórczość Szymborskiej dociera do młodszych odbiorców. "Szymborska - Prospekt" jest w tym tygodniu Płytą Tygodnia w "Poranku Dwójki".

Ponadto w audycji:

  • podsumowanie minionego roku i przedstawienie planów działalności wystawienniczej oraz inwestycyjnej w następnym roku Muzeum Narodowym w Krakowie oraz na Zamku Królewskim na Wawelu,
  • Park Kulturowy Historycznego Centrum Warszawy,
  • felieton językowy Bartka Chacińskiego.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Rusinek (prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej)

Data emisji: 19.12.2023

Godzina emisji: 9.36

mg

Czytaj także

Poezja Szymborskiej w archiwum na Spitsbergenie. "Bardzo by się to jej podobało"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 11:00
- To dość literacka sytuacja: oto obok Globalnego Banku Nasion zostanie zdeponowana cała jej twórczość, zresztą zmikrofilmowana. Z drugiej strony to rzecz niezwykła, że jej poezja znajdzie się obok konstytucji wielu krajów i największych zdigitalizowanych dzieł sztuki światowej - mówił w Dwójce Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Miłosza pod znakiem setnej rocznicy urodzin Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 12:31
- Festiwal Miłosza jest świętem poezji, które w tym roku w dużej mierze będzie poświęcone Wisławie Szymborskiej - mówiła w "Poranku Dwójki" Maria Świątkowska, organizatorka rozpoczynającego się już we wtorek (4.07) wydarzenia.
rozwiń zwiń