Festiwal Miłosza pod znakiem setnej rocznicy urodzin Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 12:31
- Festiwal Miłosza jest świętem poezji, które w tym roku w dużej mierze będzie poświęcone Wisławie Szymborskiej - mówiła w "Poranku Dwójki" Maria Świątkowska, organizatorka rozpoczynającego się już we wtorek (4.07) wydarzenia.
Wisława Szymborska
Wisława Szymborska Foto: Rafal Guz/Forum

Zdjęcia, wyklejanki i mozaiki w Pałacu Potockich

Rok 2023 to Rok Wisławy Szymborskiej, dlatego na Festiwalu Miłosza nie mogło zabraknąć wydarzeń związanych z krakowską noblistką.

- W Pałacu Potockich przy Rynku Głównym, głównym centrum festiwalowym, będzie można podziwiać wystawy poświęcone poetce. Będą to zdjęcia wykonane przez słynną fotografkę Joannę Helander. Będzie też można zobaczyć wyklejanki Joanny Więcław, inspirowane słynnymi wyklejankami Wisławy Szymborskiej, które będą nawiązywały do konkretnych utworów noblistki. Będzie można również podziwiać mozaiki Justyny Budzyn, także korespondujące z twórczością poetycką Szymborskiej - wymieniała Maria Świątkowska.

Nagroda Szymborskiej na Festiwalu Miłosza

W programie festiwalu znalazło się również spotkanie z nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i rozmowa o najnowszej biografii poetki. Zwieńczeniem świętowania będzie uroczysta gala wręczenia Nagrody im. W. Szymborskiej za najlepszą książkę poetycką wydaną w ubiegłym roku i spotkanie z laureatką/laureatem dzień później w Pałacu Potockich.

Kontynuacja idei noblistów z Krakowa

Festiwal Miłosza to największe święto poezji w Polsce i w Europie Środkowej. Każdą odsłonę wydarzenia odwiedzają największe gwiazdy światowej literatury. Festiwal zrodził się z organizowanych w 1997 i 2000 roku przez noblistów Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu.


Posłuchaj
11:43 Poranek Dwójki świątkowska 3.07.2023.mp3 Maria Świątkowska o tegorocznym Festiwalu Miłosza (Poranek Dwójki) 

Podczas tegorocznej odsłony wydarzenia (4-9.07) będziemy mogli spotkać silną reprezentację europejskich poetów i poetek, m.in.: Katerynę Babkinę, Kristin Berget, Antoine'a Cassara, Danielę Danz, Anję Kampmann, Jana Wagnera oraz znakomite grono polskich twórców i twórczyń m.in.: Julię Fiedorczuk, Jerzego Jarniewicza, Agnieszkę Wolny-Hamkało, Stanisława Kalinę Jaglarza, Ewą Lipską czy Ryszarda Krynickiego.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maria Świątkowska (organizatorka Festiwalu Miłosza)

Data emisji: 3.07.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Szymborska o Szymborskiej, czyli radiowy autoportret poetki

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2023 22:00
30 czerwca w "Strefie literatury" - dwa dni przed setną rocznicą urodzin poetki, w Roku Wisławy Szymborskiej - przedstawiliśmy Państwu radiowy autoportret autorki  "Wołania do Yeti". W niedzielę 2 lipca, na antenie Dwójki przez cały dzień słuchaliśmy wierszy poetki w znakomitych aktorskich interpretacjach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Don i Noblistka. O relacji Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2023 09:00
W młodości Wisława Szymborska wyszła za mąż za Adama Włodka, jednak ten związek wkrótce się rozpadł. Po czterdziestce związała się natomiast z wybitnym pisarzem, Kornelem Filipowiczem. Byli parą przez 23 lata, do jego śmierci. Bliscy poetki ich związek nazywają mitycznym. Ona sama stwierdziła, że "byli jak konie, które biegną obok siebie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

100 lat temu urodziła się Wisława Szymborska. Nagroda Nobla i jej "tragedia sztokholmska"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2023 14:25
Nagroda Nobla brzmi jak spełnienie największego marzenia, o którym śnią miliony literatów i naukowców na całym świecie. Jednak Wisława Szymborska uważała całkiem inaczej. - Nagle spadła na nią konieczność bycia osobą publiczną, co dla ceniącej spokojne życie poetki było czymś naprawdę trudnym - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Magda Mikołajczuk.
rozwiń zwiń