- W "Poranku Dwójki" spotkaliśmy się z dziennikarzami, podróżnikami, filmowcami i fotografami - Elżbietą Dziuk i Krzysztofem Renikiem.
- Okazją do rozmowy jest film "Szukając nadziei".
- To opowieść o Polakach-opiekunach ludzi dotkniętych w Indiach trądem.
- Film zostanie pokazany 30 stycznia w Muzeum Azji i Pacyfiku.
"Szukając nadziei" - jak dramat choroby przekuć w godne życie
"Szukając nadziei" to fotograficzno-filmowa relacja o tym, jak nieszczęście i dramat choroby można przekuć w godne życie, w którym jest miejsce na uśmiech. Także na dziecięcą radość z bezpiecznego życia i nauki. - Właściwie chodzi o możliwości zwalczenia wykluczenia. Problemem ludzi dotkniętych trądem nie jest sama choroba; można ją wyleczyć, cała kuracja kosztuje 50 dolarów. Hańbą współczesnego świata jest to, że ta choroba wciąż istnieje, że są nowe zachorowania. Problemem jest wykluczenie - podkreślił Krzysztof Renik.
Wykluczenie nie tylko chorych, również osób z rodziny dotkniętej tą chorobą
Dodał, że chodzi o wykluczenie chorych na trąd i osób pochodzących z rodzin trędowatych. - Niekoniecznie trzeba być zakażonym, można być wykluczonym tylko dlatego, że jest się dzieckiem wychowywanym w rodzinie dotkniętej tą chorobą - stwierdził rozmówca Pawła Siwka.
Czytaj też:
Dr Helena Pyz i jej bezpłatna przychodnia
Elżbieta Dziuk zaznaczyła, że chorymi opiekują się osoby wykształcone medycznie. - Film opowiada o dwójce lekarzy: ojcu Adamie Wiśniewskim i dr Helenie Pyz. Aby pomagać trędowatym, nauczyli się leczyć tę chorobę i spędzili wśród tych osób kilkadziesiąt lat. Dr Helena Pyz zajmuje się tymi ludźmi już ponad 30 lat, prowadzi przychodnię, w której przyjmuje bezpłatnie. Osoba chora na trąd nie zostanie przyjęta przez żadnego lekarza w Indiach. Gdyby inni pacjenci się dowiedzieli, że przyjął taką osobę, więcej do niego nie przyjdą, tak bardzo się obawiają trądu - mówiła. - To wykluczenie dotyczy również leczenia chorych na trąd, dlatego ta przychodnia w tym ośrodku jest taka ważna - dodała.
Założycielem ośrodka był ksiądz Adam Wiśniewski
- Ten ośrodek jest ważny również dlatego, że mieszkają tam dzieci z rodzin dotkniętych trądem. Mogą tam zdobywać wykształcenie, mogą się uczyć, a dzięki temu ta skala wykluczenia staje się zdecydowanie mniejsza. Założycielem ośrodka w 1969 roku był ksiądz Adam Wiśniewski. Wcześniej przez wiele lat uczył się, jak zwalczać choroby tropikalne - najpierw w Polsce, a potem w Paryżu w Instytucie Pasteura - a także zdobywał wiedzę na uczelniach medycznych w południowych Indiach - mówił Krzysztof Renik.
Dzień Chorych na Trąd - ostatnia niedziela stycznia
Przypomnijmy, że ostatnia niedziela stycznia to w światowym kalendarzu Dzień Chorych na Trąd. Choroba nadal występuje w Indiach i Indonezji - ponad 70 proc. nowych przypadków zachorowań na trąd przypada na kraje azjatyckie.
14:47 2024_01_30-09-31-44_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Film "Szukając nadziei" - jak dramat choroby przekuć w godne życie (Poranek Dwójki)
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadził: Paweł Siwek
Goście: Elżbieta Dziuk i Krzysztof Renik (dziennikarze, podróżnicy, filmowcy i fotografowie)
Data emisji: 30.01.2024
Godzina emisji: 9.30
mo/kul/kor-wm