Tomasz Sajewicz prosto z Wysp Korzennych: tu mieszkają niesamowicie otwarci ludzie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 22:10
- Muszę państwu przyznać, że podróżując po Azji, nigdy nie spotkałem się z taką otwartością, brakiem negatywnych emocji związanych z wyciągnięciem mikrofonu, pytaniami. Podszedł do mnie przypadkiem młody chłopak. Słysząc, że jestem z Polski, powiedział: "Waszą stolicą jest Warszawa, a hymnem Mazurek Dąbrowskiego" - mówił w Dwójce, prosto z oddalonych od Polski 11 tysięcy kilometrów Wysp Korzennych, Tomasz Sajewicz.
Tomasz Sajewicz w Poranku Dwójki prosto z Wysp Korzennych
Tomasz Sajewicz w "Poranku Dwójki" prosto z Wysp KorzennychFoto: Tomasz Sajewicz / Polskie Radio
  • Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Azji, opowiadał na antenie Dwójki o swej wyprawie na Wyspy Korzenne, oddalone od Polski o 11 tysięcy kilometrów.
  • Relacja pochodziła z miejsca, które dla Vasco da Gamy było powodem podjęcia decyzji o opłynięciu Ziemi.
  • Dla Tomasza Sajewicza była to pierwsza korespondencja po powrocie na antenę Polskiego Radia. 

Tomasz Sajewicz o współpracy Polski i Moluków Północnych

Tomasz Sajewicz na wstępie zaznaczył, że oficjalna nazwa Wysp Korzennych to Moluki Północne. - To jeden z archipelagów należących do Indonezji. Niedawno jedna z moich znajomych w Warszawie opowiadała mi o Wyspach Korzennych. Okazało się, że jedna z polskich gmin współpracuje z jedną z gmin na Molukach Północnych. Jakiś czas temu delegacja odwiedziła podwarszawską Górę Kalwarię i tak została nawiązana ta współpraca. To projekt finansowany przez Unię Europejską, a jego celem jest wymiana doświadczeń w budowie miast zrównoważonego rozwoju - mówił.

Mieszkańcy Moluków chcą rozwoju turystyki

Dodał, że potrzeby rozwoju tego miejsca są ogromne. - Na kilkudziesięciu wyspach jest może około 1000 turystów w całym roku. Do miasta Ternate dzisiaj przypłynął wielki wycieczkowiec. Miałem okazję rozmawiać z turystami i mieszkańcami tej rajskiej wyspy. Trudno opisać to, co rozciąga się za oknem: palmy, wystające wierzchołki wulkanicznych gór na horyzoncie. Czy to wszystko ma zostać skażone masową turystyką, którą znamy choćby z wyspy Bali? Okazuje się, że mieszkańcy Moluków chcą rozwoju turystyki. Wydawało mi się, że tutaj czas stoi w miejscu, ale tak nie jest - zapewnił Tomasz Sajewicz.

Posłuchaj
10:19 2024_03_13 08_29_29_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Tomasz Sajewicz prosto z Wysp Korzennych: tu mieszkają niesamowicie otwarci ludzie (Poranek Dwójki)

 

Ludzie są niezwykle przywiązani do swojej kultury

- Ternate to dość dynamiczne miejsce, 80 proc mieszkańców to muzułmanie. Zaczął się pierwszy tydzień ramadanu, miesiąca dość ostrego postu. Możliwość wypicia nawet wody jest dopiero po zachodzie słońca. Tutaj ludzie są niezwykle przywiązani do swojej kultury i nie boją się, że turyści zmienią to miejsce - opowiadał korespondent.

Potrzebne rozwiązania na rzecz wykorzystywania energii słonecznej

Góra Kalwaria i Halmahera zaczęły współpracę, której celem jest zmodernizowanie tutejszego targu. - Mają powstać rozwiązania na rzecz wykorzystywania energii słonecznej, sortowania odpadów i ich recyklingu. Tutaj te pomysły są na wagę złota - podkreślił gość Dwójki.

Czytaj też:

"Waszą stolicą jest Warszawa, a hymnem Mazurek Dąbrowskiego"

- Tak jak podróżuję po Azji, muszę państwu przyznać - nigdy nie spotkałem się z taką otwartością, brakiem negatywnych emocji związanych z wyciągnięciem mikrofonu, pytaniami. Podszedł do mnie przypadkiem młody chłopak, który słysząc, że jestem z Polski, powiedział: "Waszą stolicą jest Warszawa, a hymnem Mazurek Dąbrowskiego" - mówił Tomasz Sajewicz.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Tomasz Sajewicz (korespondent Polskiego Radia w Azji)

Data emisji: 13.03.2024

Godzina emisji: 8.30

mo/wmkor

Czytaj także

Państwo Środka. Dlaczego Chiny tak nas intrygują i zaskakują?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 14:00
Intrygujące, nowoczesne, a może zaskakujące, irytujące i niezrozumiałe dla Europejczyków mocarstwo? Jakie są naprawdę Chiny? - To kraj ogromnych kontrastów, który liczy 1,4 mld ludzi - mówi w "Czterech porach roku" Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Azji. Z jednej strony Państwo Środka to ogromne wieżowce w miastach, a z drugiej strony - niepokazywane światu małe wioski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trudne relacje Seulu z Tokio. Kością niezgody kwestie historyczne. Czy dojdzie do pojednania?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2023 11:50
Odszkodowania dla Koreańczyków za pracę przymusową podczas japońskiej okupacji Półwyspu Koreańskiego to jedna z kwestii, która po dziś dzień kładzie się cieniem na relacjach Seulu i Tokio. Część mieszkańców Korei oczekuje, że japoński rząd weźmie na siebie ciężar odszkodowań oraz ponownie przeprosi za zbrodnie popełniane przez Japończyków w Korei. Temat powraca podczas pierwszej od 12 lat wizyty premiera Japonii w stolicy Korei Południowej. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Islandia: magiczna wyspa lodu, ognia i wody. Świetne miejsce, by odpocząć, oczyścić głowę i się zresetować

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2023 10:10
O odwiedzeniu Islandii, magicznej wyspy na Atlantyku, jednego z najpiękniejszych miejsc w Europie, marzy wiele osób. Jednak większość odstraszają wysokie koszty. Co warto zobaczyć na Islandii i czy rzeczywiście taki wyjazd kosztuje majątek?
rozwiń zwiń