Zamek otoczony barwnymi ogrodami
Ta okazała rezydencja to jedna z wizytówek Podkarpacia. Przepiękny zamek w Łańcucie otaczają barwne ogrody. – Historia tego zamku sięga II połowy XIV wieku, wówczas znajdowała się tu niewielka siedziba rycerska Ottona z Pilczy. Potem Łańcut należał do spokrewnionego z Ottonem rodu Pileckich, później stał się własnością Stanisława Stadnickiego, słynnego "Diabła Łańcuckiego". Ten przydomek wziął się od jego niezwykłej odwagi na polach bitew, ale również z wielkiej surowości dla swoich poddanych – mówił w Trójce Marek Gaworski.
Nowożytna rezydencja
Dodał, że na szczęście to nie z nim jest związana historia obecnego zamku. – Jednak to w jego czasach, w II połowie XVI wieku zaczęła się budowa obronnego dworu, którą potem kontynuowali jego synowie. Obecny zamek powstał w połowie XVII wieku. Wojewoda krakowski Stanisław Lubomirski i później jego syn przekształcili dwór w przepiękną, nowożytną rezydencję z pięcioma bastionami i umocnieniami zewnętrznymi. Prace w zamku wówczas prowadził Tylman z Gameren, jeden z najbardziej znanych architektów działających w Polsce – powiedział gość Trójki.
Czytaj też:
Romantyczny park pełen drzew i krzewów
W wieku XVIII i XIX powstał park, który przybrał bardzo romantyczną formę. – To dzieło jest zasługą Izabeli z Czartoryskich, żony księcia Stanisława Lubomirskiego. W II połowie XVIII wieku zamek zatracił swój obronny charakter, w parku nasadzono wiele wspaniałych drzew i krzewów, powstało wiele słynnych budowli parkowych, m.in. oranżeria, romantyczny zameczek, pawilon biblioteki i teatr – opowiadał Marek Gaworski.
03:55 2022_10_19 09_32_53_Trojka_Trojka_po_krolewsku.mp3 Zamek w Łańcucie – jedna z wizytówek Podkarpacia (Trójka po królewsku)
Muzeum otwarte już we wrześniu 1944 roku
W 1816 roku Łańcut odziedziczył wnuk Izabeli z Czartoryskich. – Największe zmiany nastąpiły na przełomie XIX i XX wieku, dotyczyły one elewacji zamku, która przybrała styl późnego francuskiego renesansu. W rękach rodziny Alfreda Potockiego zamek pozostał do końca II wojny światowej. W jej czasie, dzięki układom właściciela z Niemcami udało się wywieźć stamtąd najważniejsze dzieła sztuki. Zamek był siedzibą Wehrmachtu, nie został zniszczony, już we wrześniu 1944 roku otwarto tam muzeum – mówił znawca zamków i pałaców.
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 19.10.2022
Godzina emisji: 9.32
mo/kor