Festiwal "Otwarcie sezonu" po raz pierwszy. Pamięć, poniemieckość, lokalność

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 14:04
W Bydgoszczy startuje trzydniowy festiwal "Otwarcie sezonu". To pierwsza edycja imprezy, której będą towarzyszyły hasła "Pamięć, poniemieckość i lokalność". O założeniach tego wydarzenia i o tym, co czeka na uczestników festiwalu opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia jego współorganizatorka - Justyna Sobolewska.
W Bydgoszczy startuje trzydniowy festiwal Otwarcie Sezonu
W Bydgoszczy startuje trzydniowy festiwal "Otwarcie Sezonu"Foto: Shutterstock/Tomasz Guzowski
  • Festiwal "Otwarcie sezonu" w Bydgoszczy odbędzie się po raz pierwszy.
  • Impreza potrwa od 27 do 30 czerwca.
  • Współorganizator wydarzenia powiedziała w Dwójce, że celem jest pokazanie Bydgoszczy z różnych perspektyw.

W ciągu trzech dni odbędzie się ponad 50 różnych wydarzeń: debat, spotkań autorskich, warsztatów, koncertów, spacerów performatywno-przyrodniczych i literackich, a także wieczornych koncertów i spektakli. Wszystko to odbywać się będzie nad rzeką Brdą, na Wyspie Młyńskiej w Młynach Rothera, w Miejskim Centrum Kultury, odrestaurowanej Barce Lemara i w kompleksie pałacowo-parkowym w Ostromecku.

Różne strony Bydgoszczy

Justyna Sobolewska zdradziła, że celem festiwalu jest przede wszystkim pokazanie Bydgoszczy z różnych perspektyw. - Początek sezonu wiąże się z różnymi sztukami i interdyscyplinarnością. Będziemy nadgryzać to miasto od różnych stron. Od strony przyrody, sztuki, przeszłości i przyszłości - powiedziała.

- Byłam do tej pory tylko raz w Bydgoszczy, ale się w niej zakochałam. To niesłychanie piękne miasto, które ma na środku wyspę. Tam właśnie bije tętno muzyczne i teatralne. Bydgoszcz naprawdę kojarzy się z wieloma inicjatywami i świetnymi instytucjami kulturalnymi. Bydgoszcz myśli o przyszłości, a my razem z nią - podkreśliła.

Temat rzeka

Jednym z tematów festiwalu będzie rzeka, która ma być istotnym elementem wydarzenia w tym roku, jak i następnych edycjach. - Na barce będzie odbywała się potańcówka, będziemy rozmawiać o poezji. Chcemy, żeby to miasto było widziane także od strony rzeki. Myślę, że temat rzeki powróci także w następnych edycjach - zapowiedziała Justyna Sobolewska.

Współorganizatorka festiwalu zaznaczyła także, że impreza pokrywa się z kulturalną mapą miasta. - Ściśle współpracujemy z instytucjami kulturalnymi w Bydgoszczy i osobami, które tworzą kulturę. Nie chcemy być festiwalem, który przyjeżdża do miasta, ale chcemy go razem z nim tworzyć. Dlatego spotkania dotyczące historii Bydgoszczy to temat, który dopiero zasiewamy i będziemy go rozwijać - powiedziała.

***

Rozmawiała: Małgorzata Nieciecka-Mac

Gość: Justyna Sobolewska (współorganizatorka festiwalu)

Data emisji: 27.06.2024

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

dz/pg

Czytaj także

Vintage Photo Festival w Bydgoszczy. "Moda wraca do fotografii tradycyjnej"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 17:45
W Bydgoszczy już wkrótce rozpocznie się wydarzenie, którego nie powinni przegapić wielbiciele tradycyjnej fotografii. Chodzi o 9. Vintage Photo Festival. - Fotografia tradycyjna wyznacza dzisiaj trendy ogólnie w fotografii. Cała moda przecież wróciła do fotografii tradycyjnej i robi się sesje modowe na polaroidach na przeterminowanych kliszach - mówiła w Dwójce Katarzyna Gębarowska, dyrektor Vintage Photo Festival.
rozwiń zwiń
Czytaj także

61. Bydgoski Festiwal Muzyczny. "Tutaj każdy meloman znajdzie coś dla siebie"

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 17:00
- Zawsze staramy się, aby inauguracja i zakończenie festiwalu były mocnymi uderzeniami. Chcemy jednak, aby takich mocnych akcentów nie brakowało w czasie całego Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Możemy pozwolić sobie na wielkie nazwiska i na nieco droższe koncerty niż w sezonie artystycznym - o 61. Bydgoskim Festiwalu Muzycznym w Dwójce mówił Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej.
rozwiń zwiń