Hola na Polesiu Lubelskim i festyn "Hola, hola, literatura!"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2024 14:35
- Gdy trafiłam tam pierwszy raz 20 lat temu, poczułam, że będzie to dla mnie ważne miejsce. I tak się stało, mam tam leśniczówkę. Jest to niezwykłe miejsce w otulinie Poleskiego Parku Narodowego. Bagniste, jeszcze wciąż dzikie. Myślę, że połączenie tej dzikości z literaturą to coś, co postaramy się zaproponować w tym roku - mówiła w Dwójce Sylwia Stano, kuratorka festynu artystycznego "Hola, hola, literatura!".
Hola, gmina Stary Brus, Polesie Lubelskie - to tu w dniach 24-27 lipca odbędzie się festyn artystyczny Hola, hola, literatura
Hola, gmina Stary Brus, Polesie Lubelskie - to tu w dniach 24-27 lipca odbędzie się festyn artystyczny "Hola, hola, literatura!"Foto: materiały prom.
  • Hasłem przewodnim organizowanego po raz pierwszy festynu "Hola, hola, literatura!" jest "Droga".
  • Wokół idei tego wydarzenia zgromadzili się twórcy, artyści i przyrodnicy, ludzie z różnych dziedzin.
  • Przedsięwzięciu towarzyszyć będzie przyznanie ogólnopolskiej nagrody literackiej "Ryms o Gzyms" dla tekstów interpretujących na nowo dzikość w literaturze.

Hola, gmina Stary Brus, Polesie Lubelskie - to tu w dniach 24-27 lipca odbędzie się festyn artystyczny "Hola, hola, literatura!".

Kultura na łonie przyrody

- Jeżeli mamy w Polsce takie miejsca, które warto pokazać, to jest to właśnie Polesie Lubelskie. Gdy jestem na terenie Poleskiego Parku Narodowego, nikogo tam nie spotykam. Są tam natomiast świetnie przygotowane trasy, spotkać można żółwie błotne. Mam ogromną nadzieję, że ludzie zaczną tam przyjeżdżać i docenią tę dzikość. Nasz festyn powinien przyciągnąć czytelników, a więc osoby wrażliwe, lubiące kontakt z przyrodą. Jeśli rzeczywiście tak będzie, to tym lepiej dla tego miejsca - podkreślała Sylwia Stano.

Festyn "Hola, hola, literatura!" rozpocznie się pokazem dokumentu "Przynoszę Ci dzikość". Jego akcja zaczyna się nad Bugiem, który przepływa nieopodal miejsca, gdzie odbędzie się wydarzenie. - Bug, czyli jedna z ostatnich dzikich rzek w Europie, jest tym miejscem, z którego nasz bohater zabiera trochę dzikości, żeby przywieźć ją dotkniętej katastrofą ekologiczną Odrze - tłumaczyła Dyba Lach, reżyserka filmu.

"Hola, hola, literatura!" - idea, która łączy

Program imprezy przewiduje również m.in. występy artystyczne i warsztaty. Na miejscu pojawią się twórcy, artyści i przyrodnicy oraz eksperci z różnych dziedzin - poezji, botaniki, muzyki, tańca i jogi; m.in. Wojciech Bonowicz, Dariusz Dziektarz, Maria Ekier, Łukasz Garlicki, Julia Hamera, Agata Jabłońska, Jacek Jędrasik, Grzegorz Kasdepke, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Mira Marcinów, Kaja Nowakowska, Małgorzata Rejmer, Michał Rusinek czy Ewelina Szyszkowska.

Posłuchaj
13:00 Poranek Dwójki hola hola 16.07.2024.mp3 Kuratorka Sylwia Stano i reżyserka Dyba Lach o festynie artystycznym "Hola, hola, literatura!" (Poranek Dwójki) 

Podczas "Hola, hola, literatura!" wręczona będzie ogólnopolska nagroda literacka "Ryms o Gzyms", która wyróżni teksty interpretujące na nowo dzikość w literaturze.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Sylwia Stano (kuratorka festynu "Hola, hola, literatura!") i Dyba Lach (reżyserka i dokumentalistka)

Data emisji: 16.07.2024

Godz. emisji: 9.15

pg/kmp

Czytaj także

Książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku". Przeperski: komunizm upadł dzięki Gorbaczowowi

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 12:55
Michał Przeperski to historyk, który podjął się opisu lat transformacji ustrojowej w Polsce. W ten sposób na rynku ukazała się książka "Dziki Wschód. Transformacja po polsku 1986-1993". Autor próbuje w niej przedstawić codzienność Polaków w tym przełomowym okresie oraz pokazać, jak wydarzenia tamtych lat wpłynęły na obecną rzeczywistość kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Redliński i jego twórczość - wspomnienie o zmarłym pisarzu

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2024 20:00
11 lipca w wieku 84 lat zmarł prozaik, dramatopisarz i scenarzysta Edward Redliński - autor "Konopielki", "Awansu", "Listów z Rabarbaru" i "Dolorado". W "Strefie literatury" pisarza wspominali i mówili o jego twórczości: prof. Anna Nasiłowska, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz prof. Piotr Müldner-Nieckowski, wiceprezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
rozwiń zwiń