Współczesna opera "D'ARC" na rocznicę powstania warszawskiego. "To mocno feministyczna konstrukcja"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2024 13:25
Jej utwory wykonywano między innymi podczas festiwalu Warszawska Jesień, Musica Electronica Nova, Sacrum Profanum, Unsoundzie, Containerclangu czy Bedingo International Festival of Exploratory Music. Teoniki Rożynek bierze teraz udział w projekcie multimedialnej opery, która przygotowywana jest na 80. rocznicę powstania warszawskiego.
Teoniki Rożynek: opera chodzona to termin ukuty na potrzeby tego wydarzenia
Teoniki Rożynek: opera chodzona to termin ukuty na potrzeby tego wydarzeniaFoto: Polskie Radio/Piotr Podlewski
  • Opera "D'ARC" została zaplanowana na 1 sierpnia jako część obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania z 1944 roku.
  • Jej autorem jest Krystian Lada, twórca współpracujący z wieloma europejskimi scenami operowymi. Realizuje spektakle w nietypowych przestrzeniach, jak hale produkcyjne, dawne szpitale czy place miejskie. 
  • Opera rozpisana jest na trzy plany czasowe, a także sny, w których spotykają się bohaterki opowieści.

Joan – fotograf z Paryża, córka polskich emigrantów; Joanna – warszawska wiolonczelistka, a zarazem powstaniec; oraz Giovanna – francuska bohaterka narodowa, Dziewica Orleańska to bohaterki współczesnej opery "D’ARC" wyreżyserowanej przez Krystiana Lade. Na kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie muzeum, zobaczymy między innymi Agnieszkę Grochowską, Dobrawę Czocher i Szymona Komasę. W realizację opery zaangażowanych jest blisko 100 twórców – muzyków, wokalistów, tancerzy i realizatorów. Multimedialna opera została przygotowana na 80. rocznicę powstania warszawskiego.

Opera chodzona

O tym wyjątkowym projekcie mówi się, że jest to „opera chodzona”. Potwierdza to Teoniki Rożynek. - Opera chodzona to termin ukuty na potrzeby tego wydarzenia. Polega to na tym, że wyszliśmy z tą operą poza przestrzeń sali teatralnej i rzeczywiście osobom odwiedzającym zalecam założenie wygodnego obuwia. Wszystko z uwagi na spacer wokół Muzeum Powstania Warszawskiego, żeby zobaczyć, co się będzie działo w różnych miejscach - zdradziła.

- Każde z miejsc jest przygotowane przez innego artystę. Każda z przestrzeni jest zupełnie inna w swoich charakterze. Wszystko spaja wspólna wizja Krystiana Lady, który wymyślił strukturę tej opery - powiedziała.

Feministyczny projekt

Kompozytorka zdradziła również, że opera, którą będzie można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego, jest mocno skoncentrowana wokół kobiet. - Ta są trzy Joanny z różnych momentów, które w przestrzeni snów mogą się spotkać i wymienić ze sobą doświadczeniami i mądrością kobiet - powiedziała.

- To bardzo ciekawa konstrukcja, która jest mocno feministyczna, jeśli chodził o kształt i charakter wypowiedzi. Bardzo dużą grupę wykonawców i realizatorów stanowią kobiety - dodała Teoniki Rożynek.


Posłuchaj
14:27 _PR2 (mp3) 2024_07_30-09-17-50.mp3 Teoniki Rożynek o operze "D'ARC" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Teoniki Rożynek (kompozytorka)

Data emisji: 30.07.2024

Godz. emisji: 9.18

dz/wmkor

Czytaj także

Wyjątkowy projekt teatralny. "D’ARC" na 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 10:06
Wyjątkowy i największy projekt teatralny w historii Muzeum Powstania Warszawskiego  "D'ARC" w reżyserii Krystiana Lady to opera site-specific rozgrywająca się kilku scenach, rozmieszczonych wokół i na terenie muzeum. W wyjątkowym widowisku zobaczymy między innymi aktorkę Agnieszkę Grochowską, wiolonczelistkę Dobrawę Czocher i barytona Szymona Komasę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Głosy powstańczej Warszawy". Wspomnienia bohaterów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 14:57
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę powstania warszawskiego. W ramach okolicznościowego cyklu "Głosów z przeszłości" słuchamy wspomnień tych, którzy latem 1944 roku bohatersko bronili Warszawy.
rozwiń zwiń