Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej - Mid Early Music Festival

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2024 13:34
Niebawem po raz piąty ruszają Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej - Mid Early Music Festival. W koncertach zespołów będzie można uczestniczyć w kościołach i pałacach w regionie świętokrzyskim, ale również w Warszawie, Olkuszu i na Warmii. O szczegółach tego wydarzenia, które ma promować m.in. zabytki świętokrzyskie, opowiedział Piotr Świerczyński - koordynator festiwalu.
Niebawem ruszają Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej
Niebawem ruszają Świętokrzyskie Dni Muzyki DawnejFoto: facebook.com/SwietokrzyskieDniMuzykiDawnej
  • Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej - Mid Early Music Festival odbędą się od 15 sierpnia do 10 października.
  • Koncerty będą odbywać się w kościołach i pałacach w regionie świętokrzyskim, ale również w Warszawie, Olkuszu i na Warmii.

Idea obchodzącego jubileusz festiwalu polega na przywróceniu do zabytkowych przestrzeni muzyki z epoki. Tegoroczna odsłona, zatytułowana "Dorobek i Potencjał", jest poświęcona prezentacji polskich i europejskich artystów specjalizujących się w muzyce dawnej, m.in.: Arte dei Suonatori, Polskiej Opery Królewskiej czy Theatrum Affectum.

Rozwój festiwalu

W ramach festiwalu, choć promuje on region świętokrzyski, koncerty zabrzmią także na Warmii i Mazurach oraz w Warszawie. Piotr Świerczyński zdradził, że to efekt rozwoju i chęci pokazania się. - To, co zaczęło się tutaj pięć lat temu w Kielcach, rozrastało się z każdym rokiem. Pojawiły się propozycje, żeby iść dalej i trafiać do małych miejscowości w całej Polsce - powiedział.

- Głównym organizatorem od dwóch lat jest Fundacja Opcja Benedykta, która łączy ludzi kierujących się duchowością benedyktyńską. Fundacja ma swoją siedzibę w Olsztynie i tak już od dwóch lat mamy tam odnogę festiwalu na Warmii - dodał.

Idea festiwalu i promocja regionu

Koordynator festiwalu zdradził również, że za jego ideą stoi siostra Hanna Szmigielska - benedyktynka, która po latach pobytu we Francji przyniosła do Kielc nabyte nad Sekwaną doświadczenie promowania lokalnych zabytków. - Każdy region i małe miasteczko promuje swoje zabytki. W jakiś sposób ożywia to życie w małych romańskich kościołach czy gotyckich katedrach i wokół nich buduje swoje propozycje. Te różnią się od siebie w każdym regionie - powiedział Piotr Świerczyński.

- Kiedy przyjechała do Kielc i doświadczyła tego, co mamy w regionie świętokrzyskim, to zobaczyła, że są tu budynki, wokół których można budować historię. Warto je promować, zapraszając najlepsze zespoły muzyki dawnej. Taka też jest idea naszego festiwalu - dodał.


Posłuchaj
13:38 _PR2 (mp3) 2024_08_14-09-15-37.mp3 Piotr Świerczyński o Świętokrzyskich Dniach Muzyki Dawnej (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Roch Siciński

Gość: Piotr Świerczyński (koordynator festiwalu)

Data emisji: 14.08.2024

Godz. emisji: 9.15

dz/wmkor

Czytaj także

Co muzyka ma wspólnego z władzą? "Zawsze służyła jakiemuś celowi w życiu społecznym"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 11:24
Pod hasłem "Muzyka i władza" w drugi weekend sierpnia ruszy w NFM festiwal Forum Musicum we Wrocławiu. Od lat słynie on z prezentacji różnorodnego repertuaru pochodzącego z dawnych epok, a także programu akcentującego związki muzyki z życiem codziennym. O tym, czego nauczymy się z tegorocznej edycji wydarzenia, opowiedział w Programie 2 Polskiego Radia Tomasz Dobrzański, dyrektor artystyczny wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Hulisz - trębacz, aranżer i kompozytor. "Mój instrument daje możliwość grania różnych stylów"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 12:13
Paweł Hulisz to trębacz, aranżer i kompozytor. Realizuje nagrania płytowe, zajmuje się opracowywaniem i rekonstrukcją starodruków muzycznych, był inicjatorem rekonstrukcji trąbki Johanna Wilhelma Stritzkego, skomponował hejnał inaugurujący Jarmark Dominikański w Gdańsku, a jego nazwisko pojawia się na około 60 płytach. Muzyk zdradził jednak w Programie 2 Polskiego Radia, że jego wszechstronność odchodzi w kierunku muzyki dawnej, na której chce się skupić.
rozwiń zwiń