Nie żyje Tomasz Ciecierski. "Jego twórczość to było malowanie o malowaniu"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 10:31
W środę (15.08) w wieku 78 lat zmarł Tomasz Ciecierski, malarz, autor rysunków, kolaży i fotografii. - Był stuprocentowym malarzem. Bardzo często powtarzał, że chce, żeby to ciągle było malowanie; żeby to było o malowaniu i o procesie malowania - mówił w Dwójce prof. Waldemar Baraniewski, historyk sztuki i przyjaciel artysty.
Tomasz Ciecierski (1945-2024) był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Tomasz Ciecierski (1945-2024) był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w WarszawieFoto: Andrzej Rybczyński/PAP
  • Tomasz Ciecierski (1945-2024) był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
  • Jego prace brały udział w prestiżowych międzynarodowych pokazach sztuki: Festiwale Malarstwa w Cagnes-sur-Mer (1982, 1984), Biennale w Sao Paulo (1987, 1994) oraz Documenta w Kassel (1992).
  • W 1999 roku otrzymał nagrodę im. Jana Cybisa za dorobek twórczy. 

Tomasz Ciecierski był jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich malarzy. Jak podkreślali krytycy, jego obrazy, tworzone w cyklach, były swoistym "Traktatem o malarstwie".

Różne środki ekspresji służące temu samemu

- Taki był zresztą tytuł wystawy, którą Tomek zrobił kilka lat temu w krakowskim Bunkrze Sztuki. Cała jego twórczość była o malowaniu, także o rysowaniu i fotografowaniu, ale to wszystko było traktowane jako proces nakładania, utrwalania, takiej refleksji o tym, czym jest twórczość, czym jest kreacja różnymi środkami - tłumaczył prof. Waldemar Baraniewski.

Tomasz Ciecierski - artysta erudyta

We wczesnych dziełach Tomasza Ciecierskiego można znaleźć odniesienia do historii malarstwa europejskiego (m.in. renesansowego, futurystycznego), cała twórczość była zaś refleksją nad istotą samego malarstwa.

Tomasz Ciecierski zmarł w środę, 15 sierpnia. Miał 78 lat.


Posłuchaj
07:25 Poranek Dwójki ciecierski 16.08.2024.mp3 Artysta malarz Tomasz Ciecierski we wspomnieniach przyjaciela prof. Waldemara Baraniewskiego (Poranek Dwójki) 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: prof. Waldemar Baraniewski (historyk sztuki)

Data emisji: 15.08.2024

Godz. emisji: 8.10

pg/wmkor

Czytaj także

Ekspozycja "Portret artysty". "Pokazujemy, jak wyglądali twórcy, których znamy tylko z ich dzieł"

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 12:47
Matejko, Boznańska, Malczewski, Siemiradzki, Simmler, Brandt, Bilińska, Mehoffer, Gierymski. W Galerii Sztuki XIX Wieku można zobaczyć dzieła wybitnych polskich malarzy. Przyglądamy się ich twórczości, lecz jak wyglądali oni sami? Opowiedziała o tym w "Poranku Dwójki" Anna Masłowska - kurator ekspozycji w Muzeum Narodowym w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa malarstwa Nicolae Grigorescu w Gdańsku. "Od strony formalnej był po stronie nowoczesności"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024 18:21
- Grigorescu dość wcześnie wylądował w Paryżu. Zaczynał w pracowni u Charlesa Gleyre'a. Był to wówczas bardzo ceniony malarz, lokujący się po stronie akademizmu, ale mający bardzo ciekawych uczniów. Wśród nich byli m.in. Monet i Renoir, a więc śmietanka impresjonizmu czy szerzej, nowego malarstwa. Grigorescu pewnie też z tego czerpał - mówił w Dwójce Jacek Friedrich, dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, o wystawie "Nicolae Grigorescu. Malarz rumuńskiego etosu".
rozwiń zwiń