Trener pamięci. Kim jest i kiedy się do niego udać?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 16:30
Jak przejść od wiedzy na temat pamięci do jej aktywnego wspomagania? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi z autorami książki "Trening pamięci. Podręcznik trenera", prof. dr. hab. Przemysławem Bąblem i Agnieszką Baran. Naukowcy podzielili się z nami skutecznymi sposobami na poprawę kondycji naszej pamięci. Zdradzili również sytuacje, w których powinniśmy udać się do trenera pamięci.
Jak poprawić naszą pamięć i kiedy udać się do trenera pamięci?
Jak poprawić naszą pamięć i kiedy udać się do trenera pamięci?Foto: Shutterstock/Nicoleta Ionescu
  • "Trening pamięci. Podręcznik trenera" jest poszerzonym i uzupełnionym wydaniem książki opublikowanej w 2011 roku.
  • Przemysław Bąbel i Agnieszka Baran pokazują w niej, jak od wiedzy na temat pamięci można przejść do jej aktywnego wspomagania.

Pamięć to spoiwo ludzkiej tożsamości. Każdego dnia przetwarzamy ogrom informacji, kodujemy je, przechowujemy, wydobywamy. Uczymy się, a więc zapamiętujemy przez całe życie. Skuteczność nauki zależy od tego, jak działa pamięć, a niemal każdy człowiek jest niezadowolony z jej działania. 

Poprawa pamięci i trener pamięci

Prof. Przemysław Bąbel powiedział, że większość społeczeństwa nie ma problemów z pamięcią. Do profesjonalisty powinniśmy się udać w jednym z dwóch przypadków. - Trener pamięci to osoba, która wspiera innych w podnoszeniu jakości ich pamięci. To osoba, do której warto się zwrócić wtedy, kiedy potrzebujemy, aby nasza pamięć funkcjonowała lepiej. Większość ludzi ma dobrze funkcjonującą pamięć. Oczywiście każdemu z nas wydaje się, że nasza pamięć jest kiepska, bo zdarza nam się o czymś zapomnieć - ocenił.

- Do trenera pamięci należy się zwrócić wtedy, kiedy ta pamięć jest rzeczywiście dużo słabsza niż w populacji albo mamy jakieś specjalne potrzeby jak np. konieczność szybkiej nauki języka - doradził prof. Przemysław Bąbel.

Styl życia i konsekwencja

Agnieszka Baran zdradziła, że poprawę naszej pamięci musimy zacząć od odpowiedniego stylu życia. - Dbanie o naszą pamięć zaczyna się od prostych i codziennych czynności. To jaki mamy styl życia, dietę, ruch czy aktywność wpływa na naszą pamięć - powiedziała.

Podjęcie samego treningu pamięci musi iść w parze z konsekwencją. - Podczas treningu musimy dbać o to, żeby ćwiczyć naszą pamięć i wykorzystywać wiedzę o tym, jak pamięć działa i jak ją efektywnie wykorzystywać. Pozwoli to na jej stałe wykorzystywanie, a nie tylko podczas treningu - podkreśliła.


Posłuchaj
14:58 _PR2 (mp3) 2024_08_16-09-21-36.mp3 Prof. Przemysław Bąbel i Agnieszka Baran o treningu pamięci (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: prof. Przemysław Bąbel i Agnieszka Baran

Data emisji: 16.08.2024

Godz. emisji: 9.20

dz

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń