Skrzyżowanie Kultur. Maria Pomianowska: nasz festiwal uczy języka wielokulturowości [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2024 11:38
- Gdzieś tak od drugiej edycji publiczność odkryła festiwal i zaczęło się szaleństwo. Mówię nie tylko o mieszkańcach Warszawy, bo zaczęli przyjeżdżać także ludzie spoza stolicy, a nawet z zagranicy - mówiła w "Poranku Dwójki" prof. dr hab. Maria Pomianowska, dyrektor 20. festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

ZOBACZ WIDEO:

  • Od 20 już lat na festiwal Skrzyżowanie Kultur przyjeżdżają do Warszawy najwybitniejsi artyści z każdego zakątka świata.
  • Początkowo koncerty odbywały się w namiocie na placu Defilad. Obecnie jest to Teatr Dramatyczny w gmachu Pałacu Kultury i Nauki.
  • W tym roku tradycyjną muzykę oraz kulturę swoich ojczystych krajów ze sceny przybliżać będą: Cheikh Lô, Elida Almeida, Bonga, Duk-soo Kim and Ensemble Sinawi, a także zespoły LEMMA i Suonno D’Ajere.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 roku. Jest to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, a zarazem jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy.

Muzyczna podróż po świecie

- Naszą wspaniałą publiczność zabieramy na różne muzyczne przygody, ale nie tylko. Tak naprawdę uświadomiłam sobie, gdy pytano mnie, co jest największym osiągnięciem festiwalu, że przez te 20 lat przede wszystkim uczyliśmy języka wielokulturowości. W ostatnich latach możemy dodać przetrwanie. Udało się przetrwać pandemię, wróciliśmy na te same tory, działamy nadal - podkreślała Maria Pomianowska.

Co roku na festiwal Skrzyżowanie Kultur przyjeżdżają do Warszawy najwybitniejsi artyści z każdego zakątka świata. - Ja jako artystka, która sama bardzo dużo jeździ po świecie ze swoją muzyką, mam taki przywilej spotykać ludzi podczas festiwali. Czasami dla mnie samej są to odkrycia - wyznała dyrektor wydarzenia.

Skrzyżowanie Kultur - koncerty, warsztaty, panele

W tym roku na scenie Teatru Dramatycznego wystąpią artyści z Korei, Wysp Zielonego Przylądka, Algierii, Burkina Faso, Angoli czy Włoch, przybliżając zgromadzonej widowni tradycyjną muzykę oraz kulturę ich ojczystych krajów. Będą to: Cheikh Lô, Elida Almeida, Bonga, Duk-soo Kim and Ensemble Sinawi, a także zespoły LEMMA i Suonno D’Ajere.

Posłuchaj
15:42 Poranek Dwójki pomianowska 3.09.2024.mp3 Prof. Maria Pomianowska o jubileuszowym, 20. festiwalu Skrzyżowanie Kultur (Poranek Dwójki) 

Skrzyżowanie Kultur to jednak nie tylko koncerty. To także warsztaty i panele, na których można zapoznać się ze sztuką i tradycjami wielu regionów. Tegoroczny, jubileuszowy festiwal odbędzie się w dniach 13-15 września.

*** 

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: prof. dr hab. Maria Pomianowska (dyrektor 20. festiwalu Skrzyżowanie Kultur)

Data emisji: 3.09.2024

Godz. emisji: 8.30

wmkor

Czytaj także

Maria Pomianowska: muzyka to radość dla wykonawcy i jego publiczności [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 11:00
- Nosiłam się z myślą o porzuceniu muzyki w ogóle. Granie muzyki klasycznej sprawiało mi dużą przyjemność, ale bardzo mnie zmęczyło i kosztowało dużo stresu. Pojechałam do Indii w 1984 roku, po kilku latach zainteresowania tamtejszą kulturą, to mnie przebudowało mentalnie. Muzyka ma być emocją, radością dla wykonawcy i jego publiczności - mówiła w Dwójce Maria Pomianowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczne czasoprzestrzenie Józefa Myszki i Marii Pomianiowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2024 16:00
We wtorkowym magazynie "Źródła" Maria Baliszewska zdaje relacje z festiwalu folkloru im. Józefa Myszki w Iłży i rozmawia z Marią Pomianowską o projekcie "Dance of suka"
rozwiń zwiń