Kraków Jazz Week. Organizatorzy: to fuzja wielu wydarzeń jazzowych

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 11:23
- Kraków Jazz Week powstał na bazie takich festiwali jak np. Copenhagen Jazz Festival, gdzie jest połączenie wydarzeń jazzowych. Wtedy miasto tętni życiem, plakaty są w piekarniach i sklepach spożywczych i ten jazz jest wszędzie. To nasze marzenie, żeby w tym kierunku dążyć - mówiła w Dwójce Aneta Norek, współorganizatorka wydarzenia.
Kraków Jazz Week odbędzie się w dniach 26.09-3.10.2024
Kraków Jazz Week odbędzie się w dniach 26.09-3.10.2024Foto: Shutterstock/13_Phunkod

Kraków Jazz Week to połączenie – w jednym miejscu, w jednym czasie i pod jednym szyldem – Seifert Jazz Days, Seifert Competition i festiwalu Jazz Juniors. W ciągu ośmiu dni w samym sercu grodu Kraka wybrzmiewać będzie jazz nie tylko polskich, ale i międzynarodowych zespołów.


Posłuchaj
16:43 Poranek Dwójki 2024_09_20-08-30-30.mp3 Aneta Norek i Tomasz Handzlik o Kraków Jazz Week (Poranek Dwójki)

- Współpracujemy od roku, więc tradycja nie jest zbyt długa, ale wychodzimy z założenia, że dzięki współpracy możemy więcej zyskać. Nie zamykamy się wyłącznie na nasze wydarzenia. Mamy nadzieję, że w przyszłych latach dołączą do nas kolejne krakowskie wydarzenia jazzowe - mówiła Aneta Norek, skrzypaczka, a także założycielka i prezeska Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.

Seifert Competition pod raz szósty

Podczas Kraków Jazz Days już po raz 6. będziemy mieli okazję obserwować zmagania młodych muzyków na Seifert Competition. Jak podkreślają organizatorzy, formuła jest taka sama, jak w ostatnich latach.

- Preeliminacje odbywają się w drodze głosowania jury, które nie widzi, na kogo głosuje. Do samego konkursu zgłosiło się 50 kandydatów z całego świata, więc przekrój jest bardzo duży. W tym roku jury wybrało 10 osób, z czego czwórkę Polaków, a w tym dwie dziewczyny. To bardzo mocna reprezentacja - wyjaśniła Aneta Norek.

Czytaj też:

Jazz Juniors pod egidą Nilsa Pettera Molværa

W gronie jury znalazł się m.in. Michał Urbaniak, a także wiolonczelistka Anja Lechner, która również zagra koncert podczas Kraków Jazz Days. Tuż po wyłonieniu zwycięzców Seifert Competition rozpoczną się przesłuchania do Jazz Juniors. Postacią firmującą festiwal od tego roku jest wybitny norweski kompozytor i trębacz jazzowy Nils Petter Molvær.

- Obejmie on funkcję dyrektora artystycznego i artysty rezydenta, co oznacza, że będzie odpowiadać nie tylko za program artystyczny, ale również każdego roku będzie przedstawiać swój autorski projekt artystyczny - wyjaśnił Tomasz Handzlik, dyrektor Jazz Juniors.

Jak podkreślił, w tym roku w programie znalazły się nie tylko gwiazdy jazzu, ale i wielu młodych, nawet debiutujących polskich muzyków. - Nils Petter Molvær odrobił zadanie. Zapoznał się z polskim rynkiem muzycznym, z muzyką kilkudziesięciu polskich zespołów i wybrał szóstkę do trzech dni festiwalowych. To są jego autorskie wybory.

Koncerty nie tylko w Cricotece

Kraków Jazz Week odbywać się będzie w samym sercu Krakowa, w Cricotece. - Tam będą koncerty główne. Równolegle odbywać się będzie Seifert Night. To koncerty nocne w klubie HEVRE na Kazimierzu - mówiła Aneta Norek. Tomasz Handzlik dodał, że to przestrzeń idealna do koncertów jazzowych. - To przepiękne miejsce, trzypiętrowy klub z kapitalną podziemną sceną muzyczną.

Kraków Jazz Week odbędzie się w dniach 26.09-3.10.2024.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Aneta Norek (skrzypaczka, założycielka i prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta), Tomasz Handzlik (dyrektor festiwalu Jazz Juniors)

Data emisji: 20.09.2024

Godz. emisji: 8.30

am/wmkor

Czytaj także

Studio Jazzowe Polskiego Radia. Nikola Kołodziejczyk: wiele z tych partytur było zagranych tylko raz

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2024 11:58
- Jest około 200 partytur napisanych przez wszystkich największych muzyków polskiej sceny. Powstawały nie po to, żeby jakoś specjalnie na nich zarabiać, a po to, żeby je grać. Były to partytury eksperymentalne, bardzo ciekawe, melodyjne. Dziś wiele z tych materiałów jest zapomnianych, ponieważ były wykonane raptem raz. Mamy plan to zmienić - mówił w Dwójce o reaktywacji Studia Jazzowego Polskiego Radia Nikola Kołodziejczyk, dyrygent i aranżer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sławomir Jaskułke: "Royal Symphonic Jazz Suite" to moje największe osiągnięcie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 12:35
"Royal Symphonic Jazz Suite" to kompozycja Sławomira Jaskułke. Muzyk zapowiada, że "ten utwór ma być wędrowną opowieścią zapisaną w nutach". Całość tworzy sześć rozbudowanych i wewnętrznie zróżnicowanych części. Ta wielowątkowość jest cechą warsztatu kompozytora − słychać tu także inspiracje muzyką XX wieku, pobrzmiewają echa Bartóka, Prokofiewa, Debussy'ego i Ravela. O tym wszystkim w "Poranku Dwójki" opowiedział sam Sławomir Jaskułke.
rozwiń zwiń