Agnieszka Duczmal laureatką honorowego Koryfeusza Muzyki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2024 10:58
Za nami uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Utrzymywana w tajemnicy nagroda honorowa trafiła do Agnieszki Duczmal, wieloletniej dyrektorki Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. "Było warto" - powiedziała znakomita dyrygentka, odbierając statuetkę.
Agnieszka Duczmal prowadziła Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus w Poznaniu przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Zdobyła wiele nagród, w tym Diamentową Batutę Polskiego Radia. Została wyróżniona nagrodą honorową Koryfeusz Polski Muzyki 2024
Agnieszka Duczmal prowadziła Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus" w Poznaniu przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Zdobyła wiele nagród, w tym Diamentową Batutę Polskiego Radia. Została wyróżniona nagrodą honorową Koryfeusz Polski Muzyki 2024Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

W Filharmonii Narodowej w Warszawie wręczono nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej 2024. Nagrodę honorową za całokształt działalności otrzymała Agnieszka Duczmal – wybitna dyrygentka, a także założycielka i wieloletnia dyrektor Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.


Posłuchaj
06:36 Poranek Koryfeusz 2024_11_05-08-17-32.mp3 Relacja z wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej 2024 (Poranek Dwójki)

Agnieszka Duczmal z nagrodą honorową

- Warto było robić to, co robiłam w życiu. Warto było pracować z takimi ciekawymi osobowościami muzycznymi, jakie tworzyły i tworzą Orkiestrę Amadeus - mówiła laureatka w rozmowie z Katarzyną Sanocką. - Przez lata pracy w Polskim Radiu zdobywaliśmy doświadczenie z mikrofonem. I to jest bardzo cenna nauka, bo dzięki temu mamy nagranych tysiące utworów, dziesiątki płyt i fantastycznych słuchaczy, którzy nas kochają, zachwycają się nami i poznają po brzmieniu orkiestry, że to właśnie Amadeus.

Czytaj też:

Niedawno Agnieszka Duczmal zrezygnowała z pełnienia funkcji dyrektora orkiestry, a batutę przekazała swojej córce Annie Duczmal-Mróz. Jednak artystka nie ma zamiaru rezygnować z zajmowania się muzyką i dyrygowania.

- Ta nagroda to jakieś podsumowanie, bo przestałam być dyrektorem, nie chciałam już dźwigać całego bagażu administracyjnego i tej odpowiedzialności. Uważam, że czas najwyższy, żeby inne pokolenie, młodsze pokolenie się tym zajmowało. Żyjemy w innej rzeczywistości i trzeba mieć odpowiedni rodzaj pary, żeby temu wszystkiemu sprostać. A ja już zasłużyłam na to, żeby zająć się tylko muzyką - podkreśliła Agnieszka Duczmal.

Dyrygent z wyjątkową aurą

Podczas wręczania statuetki Paula Lis-Sołoducha powiedziała, że Agnieszka Duczmal "gromadzi wokół siebie społeczność".

- Ta nagroda trafiła do osoby, która - oprócz ogromnego dorobku artystycznego - ma aurę i coś specyficznego w sobie. Nie da się przy niej nie uśmiechnąć i nie poczuć tej miłość, życzliwości, którą obdarza wszystkich wokół. To jest niezwykłe i myślę, że miało też wpływ na to, jak potoczyła się jej kariera i jak od kilkudziesięciu lat funkcjonuje jej orkiestra - mówiła dyrektorka Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Najlepsze wydarzenie, największa osobowość

Podczas gali, gdzie spotkały się największe osobowości polskiej muzyki, przyznano również Koryfeusze w trzech innych kategoriach: Wydarzenie rokuOsobowość roku i Odkrycie roku.

Za wydarzenie roku uznano 10-lecie kooperatywy muzycznej Hashtag Ensemble za serię jubileuszowych wydarzeń artystycznych, otwartość na różnorodnych odbiorców, AżTak Festiwal oraz prężną działalność społecznej instytucji kultury Hashtag Lab - poinformował Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Znakomity kontratenor Jakub Józef Orliński otrzymał nagrodę w kategorii Osobowość roku. Śpiewak został doceniony za bogatą działalność koncertową i wiele wybitnych kreacji artystycznych na największych scenach operowych świata.

Młoda dyrygentka odkryciem roku

Przyznawaną przez publiczność i jurorów nagrodę w kategorii Odkrycie roku otrzymała dyrygentka Joanna Natalia Ślusarczyk - za zdobycie nagrody dla najlepszego polskiego dyrygenta podczas XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Laureatka, odbierając wyjątkową statuetkę projektu prof. Adama Myjaka, podkreśliła, że to wyróżnienie ma szczególną wartość.

- Na galę przyjechałam prosto z projektu w Norwegii, tydzień temu miałam dwa koncerty we Francji. A jednak jak się wraca tutaj i jest się docenionym w swoim własnym kraju, to ma to ogromne znaczenie.

Koryfeusze Muzyki Polskiej

Nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej środowisko muzyczne przyznaje od 2011 roku swoim najwybitniejszym przedstawicielom. Jest to wyróżnienie dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej muzyki polskiej - gatunkowo i chronologicznie.

Wydarzenie organizowane jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

***

Rozmawiała: Katarzyna Sanocka

Data emisji: 5.11.2024

Godzina emisji: 8.15

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

am/dz/wmkor

Czytaj także

Konkurs Wiolonczelowy im. W. Lutosławskiego. "To piękne, jak różnie można odczytać ten sam tekst"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2024 20:28
Zakończył się 1. etap 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. W rywalizacji pozostało 18 uczestników z Polski, Francji, USA, Hiszpani i Islandii. - Jest kilka osób, które bardzo mi się podobają i widać, że to są indywidualności - mówił w Dwójce Roman Jabłoński, przewodniczący jury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wanda Czełkowska - rzeźbiarka, która tworzyła w dawnym warsztacie samochodowym

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 14:42
Przy ul. Magazynowej 14A w Warszawie mieści się Historyczna Pracownia Artystyczna Wandy Czełkowskiej - jednej z najważniejszych rzeźbiarek XX wieku. Jest to bez wątpienia przestrzeń niezwykła, choćby dlatego, że w przeszłości działał tu... warsztat naprawczy samochodów ciężarowych.
rozwiń zwiń