"Rust". Światowa premiera i hołd dla operatorki Halyny Hutchins na festiwalu Camerimage

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 10:20
- To swoisty hołd dla Halyny Hutchins, która należała do społeczności festiwalu Camerimage, która szanowała ten festiwal i która marzyła o tym, żeby jej film znalazł się kiedyś w programie tego festiwalu - mówił w dniu światowej premiery filmu "Rust" Roman Tondel, rzecznik 32. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE w Toruniu.
Operatorka Halyna Hutchins została śmiertelnie postrzelona na planie filmu Rust w październiku 2021 roku
Operatorka Halyna Hutchins została śmiertelnie postrzelona na planie filmu "Rust" w październiku 2021 rokuFoto: instagram/BEEM/Beem/East News

Środa (20.11) to półmetek festiwalu Camerimage i zarazem wyjątkowy dzień w programie tego wydarzenia. Przede wszystkim zobaczymy światową premierę, która wzbudziła olbrzymie zainteresowanie poza granicami naszego kraju - amerykański western "Rust".

Tragiczna w skutkach pomyłka

To na planie tego filmu trzy lata temu, w październiku 2021 roku, śmiertelnie postrzelona została operatorka Halyna Hutchins. Zabił ją pocisk wystrzelony z pistoletu przez aktora Aleca Baldwina. Pocisk, który nie miał prawa znaleźć się w broni...

Premiera za zgodą rodziny zmarłej operatorki

- Przed projekcją będziemy mieli okazję posłuchać wprowadzenia reżysera Joela Souzy i Bianki Cline, czyli operatorki, która przejęła rolę autora zdjęć od tragicznie zmarłej Halyny Hutchins. To dlatego tak ogromne emocje budzi ta premiera, a także z pewnością to wprowadzenie twórców. Mam nadzieję, że będzie to ciekawe, interesujące wydarzenie i swoisty hołd oddany Halynie - powiedział Roman Tondel, rzecznik festiwalu Camerimage.

Czytaj także:

Jak dodał, premierowa projekcja filmu "Rust" odbędzie się przy pełnym poparciu najbliższej rodziny operatorki.

Tego samego dnia zaplanowano także spotkania z gwiazdami światowego formatu: aktorką Cate Blanchett - zdobywczynią dwóch Oscarów i zarazem szefową tegorocznego Konkursu Głównego o Złotą Żabę oraz reżyserem Alfonso Cuaron – zdobywcą 5 Oscarów.

Celem Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE jest uhonorowanie i nagrodzenie największych osiągnięć w dziedzinie zdjęć filmowych, telewizyjnych i teledysków. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio.

***

Przygotowała: Małgorzata Wosiek

Data emisji: 20.11.2024

Godzina emisji: 7.25

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg/am

Czytaj także

Marek Żydowicz: Festiwal CAMERIMAGE jest bardziej doceniany za granicą niż w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2023 13:45
Festiwal CAMERIMAGE to święto operatorów i miłośników kina autorskiego. - Frekwencja gości zagranicznych co roku jest coraz większa. To przykre, ale właściwie od początku, od 1993 roku, ten festiwal był bardziej doceniany za granicą niż w Polsce. Odczuwałem to na każdym kroku - mówił w Dwójce Marek Żydowicz - pomysłodawca i twórca wydarzenia, którego 31. odsłona startuje w sobotę 11 listopada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Camerimage - branżowy i otwarty na publiczność

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 17:35
- Gośćmi Festiwalu Camerimage od ponad 30 lat są twórcy, których często nie znamy z nazwiska, ale ich praca jest widoczna we wszystkich najważniejszych tytułach filmowych. W kinie głównym przekazem jest obraz, a tymi, którzy go malują światłem i cieniem są operatorzy/operatorki - mówił w Dwójce Kazimierz Suwała, szef Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu.
rozwiń zwiń