Narodziny fonografii w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2024 16:33
W "Poranku Dwójki" porozmawiamy o początkach polskiej fonografii. Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez setki lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces.
Przez tysiące lat podejmowano próby uchwycenia dźwięku, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces.
Przez tysiące lat podejmowano próby uchwycenia dźwięku, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces.Foto: Shutterstock/MarinaGrigorivna

Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w niedawno wydanej książce "Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku".

Rozmowa z autorką o godz. 8.30.

Ponadto w audycji:

  • relacja z Konkursu Podcast Roku im. Janusza Majki,
  • rekomendacje kulturalne Jarosława Szemeta,
  • wystawa "Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727–1793)" i niepowtarzalna okazja, by zgłębić twórczość jednego z najwybitniejszych XVIII-wiecznych artystów, który z pasją dokumentował życie mieszkańców Rzymu,
  • Płyta Tygodnia.

***

Na "Poranek Dwójki" w poniedziałek (2.12) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

am

Czytaj także

Marian Wieleżyński – polski Rockefeller?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 17:30
- O Marianie Wieleżyńskim niemal nikt nic nie wie, w czasie realizacji filmu spotkałem jednego człowieka, który wiedział kim on był - tak na antenie Dwójki mówił aktor i reżyser Mariusz Bonaszewski. 
rozwiń zwiń