Konkurs "Podcast Roku 2024". Polskie Radio uhonorowało Karolinę Kuszlewicz

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 10:35
W Rzeszowie rozstrzygnięto 4. "Konkurs na Podcast Roku" imienia redaktora Janusza Majki. Swoją nagrodę wręczyło również Polskie Radio, przyznając ją za podcast "Kuszlewicz w imieniu". - To wyróżnienie, które dostałam z ramienia Polskiego Radia, jest dla mnie zaskoczeniem, ponieważ jest ono przyznawane przez profesjonalistów - mówiła autorka Karolina Kuszlewicz.
Wyróżnienie Polskiego Radia ,Tego jeszcze nie było otrzymała Karolina Kuszlewicz, autorka podcastu Kuszlewicz w imieniu. Nagrodę wręczy Paweł Majcher, Redaktor Naczelny Polskiego Radia
Wyróżnienie Polskiego Radia ,"Tego jeszcze nie było" otrzymała Karolina Kuszlewicz, autorka podcastu "Kuszlewicz w imieniu". Nagrodę wręczy Paweł Majcher, Redaktor Naczelny Polskiego RadiaFoto: dzięki uprzejmości organizatorów Konkursu Podcast Roku

Podcast Roku 2024 to najważniejsze wydarzenie łączące twórców i fanów podcastów, a także przestrzeń do rozmów o przyszłości audio w Polsce. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie - zmarłego w lutym 2021 roku. W tym roku Polskie Radio po raz pierwszy objęło wydarzenie swoim patronatem.


Posłuchaj
08:05 _PR2 (mp3) 2024_12_02-08-19-06.mp3 Konkurs "Podcast Roku 2024" rozstrzygnięty (Poranek Dwójki)

Karolina Kuszlewicz uhonorowana przez Polskie Radio

Podczas konkursu wyróżnienie przyznało również Polskie Radio. Trafiło ono do podcastu "Kuszlewicz w imieniu", tworzonego przez prawniczkę i obrończynię praw zwierząt Karolinę Kuszlewicz. Nagrodę w imieniu publicznego nadawcy wręczył autorce prezes Paweł Majcher.

- To, co dla mnie ważne, to że ten głos zwierząt jest coraz bardziej słyszalny i to w takim obszarze naprawdę dużym, mainstreamowym. Ten głos może iść w świat, a branża zaczyna go słyszeć - dodała.

Czytaj też:

Wyróżnienie dla podcastu "O Auschwitzu"

Wśród docenionych produkcji znalazł się również podcast "O Auschwitzu" przygotowany przez Muzeum Auschwitz. Współautorem jest Paweł Sawicki, który podkreślił, że każdy z odcinków – a powstało ich już ponad 52 – jest publikowany zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

- Staramy się przede wszystkim zajmować różnymi zagadnieniami, związanymi z historią nazistowskiego obozu Auschwitz. Myślę, że wychodzimy już z takiego stricte historycznego podejścia do Auschwitz i zaczynamy opowiadać o tej pamięci szerzej - mówił.

Podcasty Polskiego Radia wśród nominowanych

Wśród nominowanych w tegorocznym konkursie "Podcast Roku" znalazły się trzy podcasty Polskiego Radia. Między innymi "Królestwa Roślin" Pawła Sztarbowskiego, łączący poradnictwo ogrodnicze z refleksją nad filozoficznym, psychologicznym i kulturowym znaczeniem roślin, a także "116 111" Katarzyny Stoparczyk z radiowej Trójki, poruszający problemy dzieci i młodzieży, jednocześnie wspierając ich opiekunów w rozwiązywaniu trudnych sytuacji.

Wszystkie podcasty Polskiego Radia znajdziesz <<< TUTAJ >>>

Zwrócono również uwagę na produkcję "Prawda czasu i prawda ekranu" Bartłomieja Makowskiego, który razem z historykami i ekspertami analizuje autentyczność filmów i seriali.


***

Rozmawiał: Jakub Jamrozek

Data emisji: 2.12.2024

Godzina emisji: 8.20

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

am

Czytaj także

48 Hour Film Project. Jurorzy konkursu: da się zrobić dobry film w dwie doby

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2024 13:44
– Te filmy wychodzą na takim wysokim poziomie, bo ekipy robią je z chęci dobrej zabawy, wzięcia udziału w czymś ciekawym i – oczywiście – z chęci wygrania. Kiedy rozmawiam z osobami z zagranicy, one mi mówią, żeby się nie stresować efektem. Bo jeżeli człowiek pobawi się formą, to powstaje rewelacyjna produkcja – mówiła w Dwójce Maria Leśnodorska-Lis, producentka i szefowa polskiej edycji konkursu 48 Hour Film Project.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prawda czasu, prawda ekranu", czyli gdzie kończy się skrót, a zaczyna fałsz w kinie historycznym

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2024 09:58
- Zauważyłem, że tekstów o tym, co jest prawdą, a co fikcją w filmach i w serialach historycznych, jest sporo, ale nie zawsze są one rzetelnie przygotowane. Pomyślałem, że jest przecież tylu wspaniałych ekspertów, którzy mogliby nauczyć nas czegoś o historii właśnie przez ten pryzmat - mówił w Dwójce Bartłomiej Makowski, autor "Prawdy czasu, prawdy ekranu", nominowanej do nagrody Podcast Roku.
rozwiń zwiń