Adam Hanuszkiewicz - reżyser wielbiony przez widzów i dzielący krytyków

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 12:56
- To jest taka próba przyjrzenia się z dystansu, co z tego teatru zostało. Próba przywołania namiętności, jakie ten teatr budził przed laty. Próba oczywiście skazana na porażkę, bo mówimy o czymś, co jest rozdziałem historii teatru - mówił w Dwójce Michał Smolis, kurator wystawy "Adam Hanuszkiewicz. Barbarzyńca czy nowator?" w Pałacu Czapskich w Warszawie. 
Wystawę Adam Hanuszkiewicz. Barbarzyńca czy nowator? można będzie oglądać do 22 stycznia 2025 roku
Wystawę "Adam Hanuszkiewicz. Barbarzyńca czy nowator?" można będzie oglądać do 22 stycznia 2025 rokuFoto: Zenon Żyburtowicz/PAP/Afa Pixx

"Teatr to rytuał, napięcie, wyładowanie energii, branie energii. To msza profanum" – to słowa Adama Hanuszkiewicza (1924-2011).


Posłuchaj
17:18 Poranek Dwójki smolis 9.12.2024.mp3 Rozmowa z Michałem Smolisem, kuratorem wystawy "Adam Hanuszkiewicz. Barbarzyńca czy nowator?" (Poranek Dwójki) 

"Spalał się w teatrze"

Otwarta od poniedziałku (9.12) wystawa, podążająca szlakiem jego najsłynniejszych i wzbudzających największe kontrowersje przedstawień Adama Hanuszkiewicza, to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przypomina ona również o Hanuszkiewiczu - aktorze.

Czytaj także:

- Hanuszkiewicz się w teatrze spalał. Spędził w nim 60 lat, ten czas był bardzo twórczy. Czym innym jest ocena tej twórczości, natomiast od 1945 roku do 2005 roku Hanuszkiewicz pracował w teatrach całej Polski. To są prace aktorskie i reżyserskie, to są trzy dyrekcje, wszystkie w Warszawie. Był także jednym z założycieli Teatru Telewizji. Do tego jeszcze od czasu do czasu filmy i seriale, praca w radiu… Jego było dużo i wszędzie - podkreślała Michał Smolis, teatrolog.

Hanuszkiewicz superstar

Szczyt popularności reżysera to czasy jego dyrekcji w Teatrze Narodowym. - Był chyba jednym z niewielu, do czasów Jana Englerta, rozpoznawalnych dyrektorów Teatru Narodowego. Miał wtedy masową publiczność, co jest rzadkie u reżyserów teatralnych. W latach 70. Hanuszkiewicz udzielał się w mediach bez przerwy dosłownie na każdy temat, i na temat Dnia Kobiet, i na temat Dnia Ludowego Wojska Polskiego - tłumaczył gość "Poranka Dwójki".

W dniu otwarcia wystawy "Adam Hanuszkiewicz. Barbarzyńca czy nowator?" w siedzibie warszawskiej ASP na Krakowskim Przedmieściu 5 odbyła się także konferencja naukowa poświęcona reżyserowi, aktorowi i pedagogowi.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Jakub Jamrozek

Gość: Michał Smolis (teatrolog, kurator wystawy "Adam Hanuszkiewicz. Barbarzyńca czy nowator?")

Data emisji: 9.12.2024

Godz. emisji: 8.30

pg/zch

Czytaj także

Bez Adama Hanuszkiewicza jest nudno w teatrze?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 13:00
W grudniu 2016 r. minie 5 lat od śmierci kontrowersyjnego reżysera, który powiedział kiedyś: "mam nadzieję, że pustki po mnie nie da się łatwo wypełnić".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Hanuszkiewicz. Sztuka ma być "żywa, zaskakująca i przekonująca"

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2024 05:40
- Reżyserii nie można się nauczyć. To za każdym razem jest oparte na wyobraźni, na skojarzeniach, na samotności - mówił Adam Hanuszkiewicz w audycji Anny Retmaniak w Polskim Radiu w 1970 roku. 100 lat temu, 16 czerwca 1924 roku, urodził się Adam Hanuszkiewicz, aktor i reżyser teatralny. Zwłaszcza jako reżyser zapisał się w pamięci widzów spektaklami, które łączyły odważne poszukiwanie współczesnych form wyrazu z atrakcyjnością.
rozwiń zwiń