"Helena". Spektakl, w którym reżyserka oddaje głos swojej babci

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2025 14:39
- Kocham historię i od kiedy kupiłam pierwszą kamerę z funkcją dyktafonu, to zawsze ta kamera towarzyszyła wszystkim rodzinnym spotkaniom. Wywiad z babcią, który był nagrany 3 lata przed jej śmiercią, znalazł się w moich archiwach, gdyż razem z siostrą odkryłyśmy w sobie pasję genealogiczną do poszukiwania swoich przodków - mówiła w Dwójce Magdalena Dąbrowska, reżyserka spektaklu "Helena".
Rozmowa z twórcami spektaklu Helena (Poranek Dwójki)
Rozmowa z twórcami spektaklu "Helena" (Poranek Dwójki)Foto: materiały prom.

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka stołeczny teatr Potem-o-tem zaprasza w dniach 21-22 stycznia na prezentację spektaklu "Helena", nagrodzonego na Forum Młodej Reżyserii w 2024 roku.


Posłuchaj
05:29 helena 21.01.2025.mp3 Jest to prawdziwa historia dziadków reżyserki Magdaleny Dąbrowskiej, opowiedziana głosem jej 93-letniej babci 

Na tropie rodzinnej genealogii

Jest to prawdziwa historia dziadków reżyserki Magdaleny Dąbrowskiej, opowiedziana głosem jej 93-letniej babci Heleny. - Jesteśmy z siostrą jak detektywi i badamy nasze drzewo genealogiczne. W tym momencie jesteśmy w dziesiątym pokoleniu, dotarłyśmy do 1736 roku. W międzyczasie trafiłyśmy na warsztaty Centrum Ludwika Zamenhofa, gdzie Agnieszka Mieńko i Mariusz Bieciuk opowiadali nam o Archiwum Historii Mówionej. Moja siostra zapytała ich, czy mogliby przeprowadzić wywiad z naszą babcią - opowiadała rozmówczyni Marii Czok.

Babcia Helena i historia jej życia

Efekty przerosły oczekiwania obu sióstr. - Wywiad trwał 2 dni. Babcia zaczęła opowiadać o rzeczach, których nigdy nam nie mówiła. Nie dlatego, że nie chciała. Myślę, że w tym spotkaniu z drugim człowiekiem odkryła, że to jest osoba, która chce usłyszeć tę historię w taki sposób, jak babcia to czuła i jak to zapamiętała - stwierdziła Magdalena Dąbrowska.

Poruszająca opowieść o przedwojennych latach młodości babci Heleny podczas warszawskich spektakli będzie urozmaicona wydarzeniami towarzyszącymi: potańcówką, wspólnymi rozmowami i poczęstunkiem.

***

Przygotowała: Maria Czok

Data emisji: 21.01.2025

Godz. emisji: 8.20

Materiał wyemitowano w "Poranku Dwójki".

pg/kor

Czytaj także

"Wielka przyjaźń, to wielka strata". Wiktor Krajewski o babci

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 10:00
- Pewnego dnia to wspaniałe poczucie, że na świecie jest ktoś najbliższy, zniknęło. Borykam się z dużym poczuciem pustki. Zastanawiam się w tej książce, czy ta przyjaźń była warta takiej pustki - mówił w "Poranku Dwójki" Wiktor Krajewski, autor książki o relacji wnuka i babci.
rozwiń zwiń