Polska i świat pół wieku temu

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 19:22
Lata 50. i 60. na pewnej sesji oraz dwa muzyczne wydarzenia.
Audio

W piątkowym "Poranku" zapowiedzieliśmy sesję naukową "Lata 50. i 60. w Polsce i na świecie: estetyka, wizje nowoczesności, styl życia". Konferencja odbędzie się 15 kwietnia w Muzeum Narodowym w Warszawie. Podczas spotkania poruszone zostaną tematy związane między innymi z architekturą, wzornictwem, projektowaniem graficznym i sztuką przedmiotu. O sesji rozmawialiśmy z  Anną Magą – kuratorką wystawy "Chcemy być nowocześni", która będzie czynna w Muzeum Narodowym do niedzieli.

- Epoka lat 50 i 60 była bardzo ciekawa w Polskiej kulturze i sztuce. Dużo się działo, stąd wielu badaczy jest zafascynowanych tym okresem - wyjaśniała potrzebę zwołania sesji Anna Maga.

Rozmawialiśmy też z Mirosławem Jackiem Błaszczykiem, dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej. Orkiestra wystąpi dziś w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, na koncercie promującym płytę z utworami Aleksandra Tansmana. Znalazło się na nim między innymi prawykonanie (!) koncertu klarnetowego Tansmana w wykonaniu Jean Marca Fessarda.

- Aleksander Tansman jest zupełnie zapomnianym kompozytorem w Polsce, a trzeba powiedzieć, ze był to gigant, jeśli chodzi o kompozycję i krąg ludzi, w którym się obracał. Spędziwszy większość życia w Paryżu, powiedział bardzo piękne zdanie: "Wiele zawdzięczam Francji, ale nikt, kto słyszał moje utwory, nie może mieć wątpliwości, że byłem, jestem i na zawsze pozostanę kompozytorem polskim" - powiedział w "Poranku" Mirosław Jacek Błaszczyk.

W audycji gościem był też Aleksander Kościów, który opowiedział o swoich "Gorzkich Żalach".  Kompozycja łączy tradycyjne, śpiewane na Lubelszczyźnie pieśni z brzmieniem wiolonczelowego oktetu. Utwór będzie można usłyszeć w sobotę w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie, a na naszej antenie we wtorkowym "Nokturnie", 19 kwietnia o godz. 23:15.

Polecamy naszą Płytę Tygodnia - utwory Johannesa Brahmsa w nagraniu skrzypaczki Isabelle Faust, zespołu kameralistów oraz Mahler Chamber Orchestra pod dyrekcją Daniela Hardinga. 

Program prowadził Marcin Pesta.

Aby posłuchać fragmentów audycji, wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Chcemy być nowocześni

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2011 20:39
Wystawa "Polski Design 1955-1968" w Muzeum Narodowym oraz nowe plany Muzeum Żup Krakowskich.
rozwiń zwiń