Zofia Bojańczyk w rozmowie z Rochem Sicińskim o 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2025 11:50
Stało się symbolem walki o człowieczeństwo w czasach, kiedy tego człowieczeństwa się odmawiało. 19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Zryw w zamkniętej dzielnicy żydowskiej trwał cztery tygodnie. Do nierównej walki stanęło od 700 do 2 tysięcy bojowników pod dowództwem Mordechaja Anielewicza.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Foto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Powstanie w warszawskim getcie było pierwszym miejskim zrywem przeciwko Niemcom w czasie II wojny światowej. To również największe żydowskie wystąpienie zbrojne podczas wojny. Nikt z powstańców nie liczył na zwycięstwo, chodziło o godność.

>>> posłuchaj rozmowy z Zofią Bojańczyk z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 

Warszawski Muranów

- Wydarzyło się na Muranowie, ale jest częścią polskiej historii. To jest też bardzo ważna data dla Europejczyków, gdyż jest to pierwsze powstanie miejskie w okupowanej Europie - uważa Zofia Bojańczyk z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Historycy zauważają, że żydowska Warszawa składała się z dwóch części. Południowa dzielnica była bardziej ortodoksyjna. Od piątkowego wieczoru zamierał handel, widać było jedynie świece w oknach i spieszących do synagogi Żydów. Natomiast północna część tętniła życiem - kwitł tam handel wekslami i działalność kantorów.


Czytaj także:


Powstanie w getcie warszawskim 

Wiosną 1943 roku w getcie pozostało blisko 60 tys. Żydów. Byli to głównie młodzi ludzie, którzy pracowali w niemieckich zakładach. To głównie oni chwycili za broń i podjęli zbrojny opór. Niemieckie oddziały wojskowe wjechały do getta o godz. 5.00 rano. Do walki przystąpiło blisko 1,5 tys. powstańców. Po stronie niemieckiej, według danych gen. Juergena Stroopa, było 800 żołnierzy SS, 300 granatowych policjantów, oddziały Gestapo, pomocnicze oddziały litewskich i łotewskich ochotników oraz ukraiński batalion z Trawnik. Szacuje się, że każdego dnia do walki z powstaniem w getcie kierowanych było około 3 tysięcy ludzi. 

>>> SERWIS SPCEJLANY: POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM 

Walki w getcie warszawskim 

Walki na terenie getta można podzielić na kilka etapów. Początkowo Żydzi otwarcie wystąpili przeciwko siłom niemieckim. Później ukrywali się w bunkrach, kanałach i piwnicach. W jednym z takich bunkrów, przy ulicy Miłej, schroniło się dowództwo ŻOB.

Trzeci etap walk to bój na gruzach getta, który toczył się nawet do lipca 1943 roku. Jako oficjalną, swoją drogą wyznaczoną przez Niemców, datę końca walk przyjmuje się 16 maja 1943. Tego dnia zrównano z ziemią budynek Wielkiej Synagogi przy ulicy Tłomackie.

Żonkile jako symbol upamiętnienia poległych 

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN co roku zaprasza do włączenia się w akcję "Żonkile". Wolontariusze i wolontariuszki wychodzą na ulicę, aby na znak pamięci o wydarzeniu sprzed 82 lat rozdawać żonkile. Inicjatywa upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku.

Powstanie w getcie warszawskim: 

  • 19 kwietnia obchodzimy rocznicę powstania w getcie warszawskim.
  • Wystąpienie było z góry skazane na porażkę. Walkę z niemieckim okupantem podjęło około tysiąca powstańców.
  • - Nauczyli nas, w jaki sposób powinno się żyć - powiedział Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, podczas obchodów w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Roch Siciński

Gość: Zofia Bojańczyk (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)

Data emisji: 18.04.2025

Godzina emisji: 8.30

PR/PRhistoria/zch/kor


Czytaj także

"Bojowniczki! One walczyły w getcie warszawskim". Reżyser: mój film opowiada mało znaną historię

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 12:44
- Jest to historia ostatniego pokolenia Żydów polskich, które dorastało w II RP, a także historia kobiet z ruchu oporu i ich udziału w powstaniu w getcie warszawskim - mówił w "Poranku Dwójki" Rafael Lewandowski, reżyser filmu dokumentalnego pt. "Bojowniczki!".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Podziemny Muranów". Jak wyglądało życie w getcie warszawskim?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2024 11:03
"Podziemny Muranów" to wyjątkowa książka, w której Jacek Leociak opisuje życie w getcie warszawskim podczas powstania. Niczym archeolog zbiera ślady wydarzeń, nakłada obraz dawnego Muranowa na dzielnicę, która dziś tętni życiem, po to aby upamiętnić coś, co wymyka się wyobraźni.
rozwiń zwiń