Sebastiano Giorgi - Wenecjanin w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2025 14:18
Urodzony w Wenecji Sebastiano Giorgi jest m.in. redaktorem naczelnym dwujęzycznego czasopisma polsko-włoskiego "Gazzetta Italia" i newslettera "Polonia Oggi". Żyje między Wenecją a Warszawą. Do stolicy naszego kraju zabrał ze sobą Wenecję i przedstawia świat wenecki polskiemu czytelnikowi.
Corte Polacca. Wenecjanin w Warszawie to podróż, która prowadzi częściowo przez Polskę, a częściowo przez Włochy.
"Corte Polacca. Wenecjanin w Warszawie" to podróż, która prowadzi częściowo przez Polskę, a częściowo przez Włochy.Foto: Mat. pras.

"Corte Polacca. Wenecjanin w Warszawie" to podróż po części po Polsce, a po części po Włoszech. Jej bohaterem jest Francesco - Włoch, w którym walczą skrajne emocje. Z jednej strony czuje rozczarowanie pogrążoną w stagnacji Wenecją, z drugiej - irytację szaloną Warszawą.

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>

Autor - Sebastiano Giorgi - sam żyje między Wenecją a Warszawą.yje w Warszawie, do której zabrał ze sobą Wenecję, gdzie mieszka on, jego pamięć, natura i kultura. Mamy świat wenecki z podręcznej biblioteczki wspomnień autora, z rozkoszami, ciekawostkami, pamiątkami, problemami. Mamy wreszcie Warszawę, ze szczególnym uwzględnieniem Łazienek, które są miejscem akcji filmu realizowanego w tle opowieści" - pisze o "Corte Polacca" poeta, tłumacz i autor książek Jarosław Mikołajewski.

- Wenecja i Warszawa wyglądają jak dwa różne miasta, których nic nie łączy. Ale wiele je łączyło w XVIII wieku, za czasów króla Augusta Poniatowskiego, kiedy w Warszawie mieszkał Bernardo Bellotto, którego w Polsce nazywacie Canaletto. Na dworze Poniatowskiego przebywał też Casanova, i miał pojedynek z Ksawerym Branickim. I też na dworze polskim były obiady czwartkowe, podczas których mówiło się po włosku i gdzie bywali Merlini i Bacciarelli. I dlatego bohater mojej książki czuje taką nostalgię do tych czasów - opowiadał autor książki.

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Jakub Jamrozek

Gość: Sebastiano Giorgi (redaktor naczelny dwujęzycznego czasopisma polsko-włoskiego "Gazzetta Italia" i newslettera "Polonia Oggi")

Data emisji: 12.05.2025

Godz. emisji: 8.30

k

Czytaj także

"Z punktu widzenia ziemniaka". Autor: cieszę się, że na starość znalazłem odwagę, żeby rysować

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 18:04
- Zawsze chciałem rysować, ale gdzieś w szkole zostało to u mnie zablokowane, bo "nie umiesz" albo "zajmij się lepiej matematyką". W którymś momencie mój syn zapytał, czy nie chodziłem do przedszkola, skoro nie umiem rysować. Gdy zapytałem, czemu o to pyta, odparł: "bo w przedszkolu uczą rysować". Zrozumiałem wtedy, że mam bardzo duże braki edukacyjne - mówił w Dwójce Filip Zawada, autor książki "Z punktu widzenia ziemniaka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Kapla i literackie portrety współczesnych warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2025 12:45
Warszawa – największe miasto w Polsce, w którym na pozór każdy jest anonimową twarzą w obcym tłumie. Jednak historia plącze linie życia jej mieszkańców – bohaterów najnowszej powieści Grzegorza Kapli "Miasto moje, a w nim…".
rozwiń zwiń