Z magazynów Musée d'Orsay na wystawę stałą. Rok Olgi Boznańskiej w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2025 10:27
- Z okazji Roku Olgi Boznańskiej we współpracy z Ewą Bobrowską zainspirowaliśmy Musée d'Orsay, żeby ze swoich magazynów wyjęło 3 prace malarki i przedstawiło je szerszej publiczności. Znajdują się w tej chwili w sali nr 69. Bardzo się z tego cieszymy. Muzeum to co roku odwiedzają miliony osób. Daje to Oldze Boznańskiej ogromną widoczność - mówiła w Dwójce Joanna Wajda, dyrektorka Instytutu Polskiego w Paryżu.
W kolekcji Muse dOrsay znajduje się m.in. obraz Olgi Boznańskiej Chore dziecko z 1885 roku
W kolekcji Musée d'Orsay znajduje się m.in. obraz Olgi Boznańskiej "Chore dziecko" z 1885 rokuFoto: Andrzej Stawinski/REPORTER

>>>Wejdź na podcasty.polskieradio.pl i posłuchaj audycji

Z Paryżem Olga Boznańska była związana przez 40 lat. Choć odniosła tam sukces, zmarła w biedzie i samotności. Pozostawiła po sobie obrazy. Trzy z nich można teraz po raz pierwszy zobaczyć w słynnym Musée d'Orsay w ramach wystawy stałej. Płótna te zostały zakupione przez Francję bezpośrednio od samej artystki.

Przywrócić Olgę Boznańską pamięci Paryża

- Przyjechała tutaj po swoim pobycie w Monachium. Związała się z Paryżem, tutaj także zmarła. Muszę przyznać, że mimo tego jest obecnie artystką nieznaną w Paryżu, wciąż pozostającą do odkrycia - opowiadała Joanna Wajda.

Czytaj także:

W czerwcu, z okazji Roku Olgi Boznańskiej, Instytut Polski w Paryżu zorganizował także spacer śladami artystki. Przewodniczką podczas tego wydarzenia była Ewa Bobrowska, wybitna znawczyni twórczości Olgi Boznańskiej. - Przeszliśmy się ulicami Montparnasse, czyli dzielnicy, w której Olga Boznańska miała swoje pracownie. Dziś niewiele o tym przypomina, dlatego myślimy nad umieszczeniem jakiejś tablicy, która będzie informować o tym, że w tym miejscu Olga Boznańska kiedyś pracowała - tłumaczyła szefowa Instytutu.

W wirtualnej pracowni artystki

To jeszcze nie koniec działań związanych z obchodami roku artystki nad Sekwaną. - Współpracujemy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie i chcemy przenieść pracownię Olgi Boznańskiej do Paryża, pokazać ją w pełnej okazałości, korzystając z nowoczesnych narzędzi, czyli wirtualnej rzeczywistości, VR. Połączone to będzie z panelem "Art Collectors Talk", czyli rozmową wokół twórczości Olgi Boznańskiej. Wydarzenie to planujemy zorganizować jesienią w naszym instytucie - zdradziła Joanna Wajda.

Olga Boznańska zaczęła malować jako 6-latka pod okiem matki. Zafascynowana portretami, zawsze zaczynała od oczu, bo to w nich widziała duszę. W Krakowie była krytykowana, w Monachium zachwycano się jej talentem, ale to właśnie w Paryżu zrobiła prawdziwą karierę.

***

Przygotował: Joachim Ciecierski

Data emisji: 2.07.2025

Godz. emisji: 7.30

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg/k/am

Czytaj także

Portrecistka Olga Boznańska #1

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 06:46
Prezentowała swoje prace na wystawach w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych, zdobyła najważniejsze artystyczne wyróżnienia, a jej obrazy były kupowane do prestiżowych kolekcji. Olga Boznańska - portrecistka ludzi i wnętrz, postawiła malarstwo w centrum swojego życia i osiągnęła sukces.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Japońskie fascynacje Olgi Boznańskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2025 08:00
"Japońskie szaleństwo" przetaczało się przez Europę od wczesnej młodości Olgi Boznańskiej, zataczając coraz szersze kręgi. Ze światowych wystaw przenikało do galerii i muzeów. Drzeworyty, tekstylia, parasolki, wachlarze były łatwo i tanio dostępne. Czas monachijskich studiów artystki to okres, kiedy wpływy japońskiej sztuki można zacząć śledzić w jej obrazach.
rozwiń zwiń