Festiwal Dwa Brzegi 2025. Zdobywca Złotej Palmy z Iranu filmem otwarcia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2025 10:58
- Kino w jakimś sensie jest rezonerem tego, co dzieje się we współczesnym świecie i jakie wywołuje to w nas emocje. Natomiast sposób opowiadania przez twórców wywodzących się z różnych krajów świata jest bardzo różny. Czasem dzieje się to za pomocą odwołań do historii, czasem poprzez pokazanie tego, co tu i teraz. Takie właśnie rozwiązanie wybrał Jafar Panahi, autor filmu "To był zwykły przypadek" - mówiła w Dwójce Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna 19. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi.
Film To był zwykły przypadek, który otworzy tegoroczny Festiwal Dwa Brzegi, został zrealizowany potajemnie i bez zgody irańskich władz
Film "To był zwykły przypadek", który otworzy tegoroczny Festiwal Dwa Brzegi, został zrealizowany potajemnie i bez zgody irańskich władzFoto: materiały prom.

>>> Wejdź na podcasty.polskieradio.pl i posłuchaj audycji

Tegoroczna odsłona wydarzenia organizowanego w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą odbędzie się w dniach 26 lipca - 3 sierpnia. Program nadchodzącego festiwalu jest niezwykle bogaty. Filmem otwarcia będzie zdobywca Złotej Palmy z Cannes - "To był zwykły przypadek" w reżyserii Jafara Panahiego.

Wciągająca opowieść o zemście i rozliczeniu na Festiwalu Dwa Brzegi

- Irański twórca mierzy się z tym, że w reżimowym systemie, w jakim żyje, sam musi walczyć o to, żeby jego wolność artystyczna była zapewniona. Jednocześnie jest bardzo bacznym obserwatorem tego, jak na życie przeciętnego mieszkańca Iranu wpływa fakt, że jest obywatelem takiego, a nie innego kraju. Jego najnowszy film na przykładzie jednego drobnego wydarzenia kapitalnie pokazuje jak bardzo to, czego doznaliśmy ze strony systemu i jak mocno nas on ogranicza, wpływa na nasze dalsze życie. Bo chociaż te bolesne ciosy, jakie bohater filmu otrzymał od swojego państwa, to już jest przeszłość, to echa tego wciąż są z nim i z jego rodziną - tłumaczyła Grażyna Torbicka.

Czytaj także:

Film "To był zwykły przypadek" to wciągająca opowieść o zemście i rozliczeniu, obnażająca błędne koło przemocy i represji. Przypadkowe wydarzenie, wypadek drogowy, wywołuje reakcję łańcuchową zdarzeń o niespodziewanych konsekwencjach. Vahid, były więzień polityczny, rozpoznaje w jednym z uczestników zdarzenia swojego dawnego oprawcę, słynącego z okrucieństwa weterana wojennego, który sam nosi zarówno fizyczne, jak i emocjonalne blizny.

Nowości, retrospektywy i Marcin Dorociński

Powodów, by wybrać się 19. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi jest jednak znacznie więcej. To m.in. przegląd filmów nagrodzonych na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Sundance, retrospektywy Neila Jordana, Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze oraz filmów z kreacjami Marcina Dorocińskiego. Wśród festiwalowych sekcji znalazły się również "Muzyka – moja miłość" i "Filmowe portrety sztuki" łączące film i sztuki wizualne.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Gość: Grażyna Torbicka (dyrektor artystyczna 19. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi)

Data emisji: 17.07.2025

Godz. emisji: 8.30

pg/am

Czytaj także

Kino krótkometrażowe w Radomiu podczas 4. edycji FREEDOM Film Festival

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2025 11:40
Kalejdoskop perspektyw filmowców i filmoznawczyń z różnych stron świata połączonych wspólnym mianownikiem: tęsknotą za wolnością. Filmy o wojnie w Ukrainie i Syrii, obrazy dotykające trudnych relacji świata arabskiego z Izraelem, produkcje o uniwersalnej potrzebie wyrwania się z niewoli, z której nie zdajemy sobie sprawy w codziennym życiu - tak w skrócie przedstawia się program 4. edycji Freedom Film Festival w Radomiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzieci z Favoriten". Dokument o tym, jak szkoła może budować wspólnotę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2025 12:24
W świecie, gdzie szkolne problemy urastają do rangi dramatów społecznych, a migracyjne doświadczenia dzieci bywają spychane na margines, austriacka dokumentalistka Ruth Beckermann znajduje bohaterkę codziennego frontu: nauczycielkę z największej podstawówki w Wiedniu. Portretuje ją w poruszającym dokumencie "Dzieci z Favoriten", który trafia właśnie na kinowe ekrany.
rozwiń zwiń