Podczas II wojny światowej stolica Polski została niemal doszczętnie zniszczona. Nie był to koniec niszczenia i wyburzania warszawskich obiektów. Od roku Patrycja Jastrzębska dokumentuje lokalizację oraz liczbę budynków wyburzonych na terenie Warszawy po 1989 roku. Autorka pomysłu, z pomocą Stowarzyszenia Masław, w ramach drugiej edycji festiwalu "Warszawa w budowie" organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej , we wrześniu ubiegłego roku założyła internetową mapę "Tu było, tu stało".
Mapa pokazuje 12 budynków mieszkalnych, 16 zabudowań użyteczności publicznej i 21 obiektów o charakterze industrialnym - budynki, których już nie ma, a na pewno nie ma ich w opisywanym przez Patrycję Jastrzębską kształcie. Autorka "Tu było, tu stało" z jednej strony porusza problem wyburzeń obiektów o wartości architektonicznej lub historycznej, z drugiej natomiast pokazuje rozwój Warszawy.
Na internetowej mapie, której wydanie w wersji papierowej już wkrótce, znajdują się "głośne warszawskie wyburzenia" jak zniszczenie budynku Supersamu przy Puławskiej czy wyburzenie Parowozowni przy ulicy Wileńskiej. Autorka projektu pochyliła się również nad budynkami, których rozbiórka odbyła się bez medialnego szumu, jak to miało miejsce w przypadku willi Piecyków z 1929 roku w Wawrze.
Pomysł Patrycji Jastrzębskiej pokazuje "architektoniczne duchy". Wielu varsavianistów, historyków sztuki zapewne marzy, aby do mapy "Tu było, tu stało" nie dołaczył już żaden z warszawskich zabytków. Dynamiczny rozwój stolicy potrafi jednak być okrutny, dobrze więc, że mapa istnieje - dzięki niej przetrwa kawał historii architektury warszawskiej.
Mapę można odnaleźć TU>>>
Neon dawnego Kina Praha został uratowany i jest w posiadaniu Muzeum Neonów.
(pj)