Odzyskane dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2011 09:08
Konferencja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, wystawa w Muzeum Karykatury i nominacja do Koryfeusza Muzyki Polskiej.
Audio
  • Karol Sienkiewicz opowiada o konferencji "Odzyskane dziedzictwo. O sztuce polskiej lat 80"
  • Zaproszenie na wystawę "Eryk i Zuzanna. Wystawa w 20-lecie śmierci Eryka Lipińskiego" do Muzeum Karykatury w Warszawie
  • Nominacje do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej: Wydarzenie Roku - Płyta Gioia! Aleksandry Kurzak

W poniedziałkowym "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o konferencji "Odzyskane dziedzictwo. O sztuce polskiej lat 80". Celem konferencji jest przeformułowanie miejsca, jakie zajmuje sztuka lat 80. w historii sztuki polskiej. Pytania o artystyczne tradycje obecne w latach 80., nowe tendencje, formy życia artystycznego czy politykę państwa wobec środowisk twórczych staną się punktem wyjścia do szerszych analiz roli sztuki w procesach społecznych, potencjału krytycznego zjawisk artystycznych, strategii artystycznych itd. Pytamy o lata 80. w Polsce w momencie szczególnego zainteresowania tym okresem w sztuce światowej oraz powrotu do niej na wystawach, np. pokazywanej w Muzeum Sztuki Nowoczesnej wystawie "I Could Live in Africa". W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych uznaje się, że lata 80. były okresem pozbawionym paradygmatu w zakresie podejmowanej tematyki czy form, że wynikały one raczej z indywidualnych poszukiwań niż z szerokich koncepcji definiujących dzieło sztuki w relacji do światopoglądu. Szczególną rolę odegrał w tym zakresie rozwój rynku sztuki na niespotykaną dotąd skalę. W tym kontekście sytuuje się „powrót do malarstwa” i ogólnie odrodzenia modernistycznej rzeczowości. Ale był to też moment poprzedzający erę globalizacji. Naszym gościem był historyk sztuki Karol Sienkiewicz.

Zaprosiliśmy też na wystawę "Eryk i Zuzanna. Wystawa w 20-lecie śmierci Eryka Lipińskiego" do Muzeum Karykatury w Warszawie. Poznamy też osobę nominowaną do Nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej.

Piosenki z rekomendacją w tym tygodniu wybiera Wojciech Młynarski. Ponadto w audycji: wiadomości kulturalne, kalendarium, przegląd prasy i Płyta tygodnia.

Audycję prowadził Marcin Pesta





Czytaj także

Warszawa w kalejdoskopie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 08:15
Od dziś będzie można oglądać stolicę w niezwykłej odsłonie. Okolice skweru przy ulicy Karowej zobaczymy w krzywym zwierciadle dzięki kalejdoskopowi Olafura Eliassona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa taka była (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2011 09:16
Stolica rozwija się dynamicznie, powstają nowe budynki, niektóre znikają. Czasem niszczone są też zabytki lub rewelacyjne przykłady architektury powojennej. Patrycja Jastrzębska swoim projektem pokazuje, co "Tu było, tu stało".
rozwiń zwiń