Poszukiwanie drugiej Ziemi, dlaczego samoloty nie maja prawa latać, ile mogą kosztować pieniądze, komórki macierzyste, wielkie wpadki nauki, tworzenie kosmetyków, czy świat jakim odbierają go rośliny – między innymi takie kwestie przedstawią organizatorzy Festiwalu Nauki.
10-dniowa impreza to setki pokazów, doświadczeń, debaty i spotkania z ciekawymi badaczami - to zawiera program tegorocznego Festiwalu Nauki, który rozpoczyna się w Warszawie i okolicach stolicy 21 września i potrwa do końca miesiąca. Pomysłodawcą Festiwali Nauki w Warszawie był prof. David Shugar - fizyk i biolog molekularny. Skąd pomysł?
Prof. Maciej Geller, współorganizator Festiwalu wspomina narodzenie się idei w Edynburgu. – Tamtejsza rada miasta przygotowała pierwszą edycje festiwalu. Bo przekonani byli o tym, że trzeba zainwestować w naukę. I robią to do dziś. U nas było odwrotnie i impuls nie szedł od samorządu. Prof. David Shugar zobaczył tamten festiwal i po powrocie zwołał radę ludzi, o których wiedział, że chce im się coś zrobić. Jednak początkowo nawet niektórzy naukowcy byli sceptyczni wobec pomysłu – wspominał Maciej Geller.
Drugi z gości radiowej Jedynki, prof. Krzysztof Wielecki z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii APS podkreślał, że dziś ogromne kolejki na festiwalu świadczą o tym, że było warto. – A ci, którzy podejrzewają, że Polacy nie rozumieją potrzeby nauki, mylą się. Bo nasi obywatele doskonale to rozumieją. Także sukces pikniku naukowego Polskiego Radia i Centrum Kopernik pokazuje, że Polakom zależy, chcą rozumieć świat, nie obawiają się wiedzy – uważa prof. Krzysztof Wielecki. Dodał on, że naukowcom też dobrze robi, jeśli od czasu do czasu spróbują się skomunikować z kimś, kto nie jest takim fachowcem, jak oni.
Całe wydarzenie uroczyście otwarte zostanie wykładem "W poszukiwaniu nowej Ziemi”, który wygłosi profesor Andrzej Udalski z Centrum Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem Macieja Gellera, to bardzo dobry temat na początek. - Bo patrzymy na całość wszechświata, a nasza Ziemia doskonale się w nim mieści. To taka kropka w kosmosie, ale takich kropek może być więcej. A jeśli są, to pada pytanie, co się tam dzieje. Warto wiedzieć gdzie są i ile ich jest – powiedział prof. Geller.
Dalsze wydarzenia festiwalowe będą dotykały najróżniejszych dziedzin wiedzy. Zdaniem prof. Wieleckiego właśnie taka różnorodność jest najważniejszym kluczem. - Sukces gospodarczy w dużej mierze zależy od poziomu kulturowego społeczeństwa. Naukowcy powinni pokazywać świat, który się zmienia i to, jak człowiek się zmienia. Zrozumieliśmy wreszcie, że nie można rozwijać tylko pewnej partii szarych komórek. Społeczeństwa, które rozwijają tylko pewien kraterek w korze mózgowej, skazane są na niepowodzenie – dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji i zapoznania się z innymi atrakcjami festiwalowymi. Patronem Medialnym XV Festiwalu Nauki jest Polskie Radio.
Więcej informacji na stronie: http://www.festiwalnauki.edu.pl/.
Rozmawiała Dorota Truszczak.
ei