Kim jest obywatel 2.0?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2012 16:35
Jak kultura zapośredniczona przez technologię może działać na rzecz obywatelskości? Jak społeczności mogą włączać się w tworzenie i twórcze przekształcanie swoich zasobów kulturowych? Jak obywatelskość sprawdza się w sztuce? Jakie prawo do treści kultury ma obywatel?
Audio
  • Festiwal Conrada to nie tylko literatura
  • Kultura w wersji 2.0 - Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego o festiwalu
Dawne kino w Łaszczowie
Dawne kino w ŁaszczowieFoto: wikipedia/Qqerim, lic. CC

Gościliśmy Michała Merczyńskiego - dyrektora Narodowego Instytutu Audiowizualnego, a tematem rozmowy był Festiwal Kultura 2.0. Podczas jego tegorocznej edycji w centrum uwagi znajdzie się kulturowy wymiar tzw. "obywatela 2.0" oraz obywatelski wymiar kultury.

Kim jest "obywatel 2.0"? Jego czy jej tożsamość może być bliska większości z nas - uczestników kultury, życia społecznego, użytkowników mediów, odbiorców i współtwórców treści. Internet oraz dedykowane mu nowe narzędzia oraz funkcjonalności powodują nie tylko zmianę sposobu powstawania, dystrybucji i przetwarzania informacji, lecz także odbiorczo-twórczych modeli kultury i społecznych relacji.

Tematem przewodnim festiwalu Kultura 2.0 w roku 2012 jest partycypacyjny wymiar kultury, powiązany z rozwojem technologicznym i informacyjnym. Jak kultura zapośredniczona przez technologię może działać na rzecz obywatelskości? Jak społeczności mogą włączać się w tworzenie i twórcze przekształcanie swoich zasobów kulturowych? Jak obywatelskość sprawdza się w sztuce? Jakie prawo do treści kultury ma obywatel?

Festiwal, który odbędzie się 26-27 października, kierowany jest do pracowników publicznych instytucji kultury (w tym domów kultury, muzeów i bibliotek), nauczycieli, aktywistów i działaczy kulturalnych, artystów, a także teoretyków kultury, osób zainteresowanych rozwiązaniami interaktywnymi. 

W środowym "Poranku Dwójki" nie zabrakło także relacji z Festiwalu Conrada w Krakowie. Bartosz Panek, goszczący w Krakowie opowiadał m.in. o wernisażu wystawy Bogusława Bachorczyka "Historia naturalna według W.G. Sebalda".

Do wysłuchania rozmów zaprasza Tomasz Szachowski.

Czytaj także

Kultura 2.0, czyli rewolucja technologiczna w sztuce

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 15:37
Nowe środki przekazu, łatwo dostępne techniki, internet, który stwarza możliwość nie tylko biernego odbioru, lecz także uczestniczenia w kulturze - otwierają nową epokę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

A imię ich: festiwale

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 08:15
Wrocław – Warszawa – Kraków. Końcówka lata wiąże się z bardzo ciekawymi wydarzeniami muzycznymi (i nie tylko).
rozwiń zwiń