Nowy sposób opowiadania o Korczaku

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 16:09
Spotkanie z laureatem nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę września 2012 roku.
Audio
  • Maciej Sadowski, laureat nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej w Dwójce
  • Krzysztof Sadowski o Jazz Jamboree
Fot. z okładki książki Janusz Korczak. Fotobiografia, koncepcja, wybór tekstów i opracowanie graficzne Maciej Sadowski, konsultacja merytoryczna Marta Ciesielska. Wydawnictwo Iskry.
Fot. z okładki książki "Janusz Korczak. Fotobiografia", koncepcja, wybór tekstów i opracowanie graficzne Maciej Sadowski, konsultacja merytoryczna Marta Ciesielska. Wydawnictwo Iskry. Foto: mat. prasowe

Opowiedzieć czyjeś życie tylko poprzez obrazy i słowa, które ta osoba wypowiedziała - to ambitne zadanie podejmuje album "Janusz Korczak. Fotobiografia". Formuła fotobiografii - formatu, który na polskim rynku wydawniczym jest wciąż w zasadzie nieobecny - zakłada, że życie człowieka można w ten sposób pokazać: żadnego autorskiego komentarza, interpretacji, historycznych przypisów czy uściśleń. To same obrazy mają mówić, dopowiadane przez własne słowa bohatera. Te jednak często padły w zgoła innym momencie i w innych okolicznościach - w fotobiografii za jedyny kontekst mają obraz. W efekcie mamy do czynienia z nową autorską całością.

Naszym gościem był w związku z tym Maciej Sadowski, laureat nagrody Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę września "Janusz Korczak. Fotobiografia".

Zapowiedzieliśmy też 54. Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree 2012. Opowiedział o nim Hubertowi Hutowskiemu Krzysztof Sadowski - prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Czytaj także

Janusz Korczak. "Do końca trzymał dzieci za ręce, zginął razem z nimi"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 05:55
Stary Doktor, wraz z 200 dziećmi, podopiecznymi z domu dziecka, został zamordowany w Treblince 7 sierpnia 1942 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korczak - outsider radykalny i niepokojący

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 18:00
- On był pierwszą osobą w Polsce, a może nawet na świecie, która doszła do wniosku, że przysłana przez małego Bolka informacja "kiwa mi się ząb" może być ważna. Zamieścił ją nawet na pierwszej stronie "Małego Przeglądu" - mówią goście "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zrobiliśmy Korczakowi straszliwą krzywdę"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2012 13:33
– Martyrologiczne piętno, które przypisaliśmy Korczakowi, zabiło go – mówił w Dwójce prof. Grzegorz Leszczyński. – Z postaci wielkiego człowieka, znakomitego pisarza, humanisty, zrobiliśmy cierpiętnika, ikonę dramatu.
rozwiń zwiń