"Życie seksualne dzikich" za darmo

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2012 19:11
Wraz z początkiem 2013 roku mija 70 lat od śmierci wielu twórców – tym samym ich dzieła przechodzą do domeny publicznej, są dostępne dla wszystkich.
Audio
  • Z Tomaszem Makowskim rozmawia Marcin Pesta
  • Z Agnieszką Pawełkiewicz, Łukaszem Simlatem i Pawłem Wawrzeckim rozmawia Tomasz Obertyn
Bronisław Malinowski z rdzennymi mieszkańcami Wysp Trobriandzkich, 1918
Bronisław Malinowski z rdzennymi mieszkańcami Wysp Trobriandzkich, 1918 Foto: Wikipedia/domena publiczna

1 stycznia przypada światowy Dzień Domeny Publicznej. Co roku w tym dniu do wolnej domeny publicznej przechodzą dzieła autorów, w przypadku których wygasły prawa autorskie. W roku 2013 będzie to dotyczyło twórczości choćby Roberta Musila, Stefana Zweiga, Janusza Korczaka, Bronisława Malinowskiego, Lucy Maud Montgomery czy Brunona Schulza.
– Zaczynamy traktować domenę publiczną jako jedno z dóbr kultury – mówił o rosnącym wciąż znaczeniu tej przestrzeni wolnych zbiorów Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej. Czy jednak owe 70 lat od śmierci twórcy to nie za długi czas? A z drugiej strony – jak pogodzić wolny dostęp z potrzebą… zarabiania na kulturze? – Uważam, że powinno dojść do porozumienia między zwolennikami otwartej kultury i między restrykcyjnymi zwolennikami przestrzegania prawa do komercyjnego wykorzystania – mówił Tomasz Makowski, podkreślając, jak bardzo kultura darmowa i kultura płatna są ze sobą powiązane.

***

Poza tym w "Poranku Dwójki": rozmowa Tomasza Obertyna z artystami biorącymi udział w premierowym przedstawieniu "Sąd Ostateczny" w warszawskim Teatrze Studio.
A poza tym: "Słowo na dzień", kalendarium, przegląd prasy, wiadomości kulturalne, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl: "Piosenka z rekomendacją" (tym razem wybiera Jerzy Radziwiłowicz).
Program prowadził Marcin Pesta.
31 grudnia (poniedziałek)

Czytaj także

Zobacz, czyje utwory można wykorzystywać za darmo

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2011 16:00
James Joyce, Tadeusz Boy-Żeleński, Virginia Woolf, Marina Cwietajewa są wśród ponad 900 twórców, których dzieła od Nowego Roku będzie można swobodnie wykorzystywać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Domenada - sprawdź, jakie utwory są dobrem publicznym

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2012 21:07
Utwory ponad 900 twórców trafiły od 1. stycznia do tak zwanej Domeny Publicznej. Oznacza to, że każdy będzie mógł swobodnie wykorzystwać i umieszczać całość lub fragmenty dzieł, na przykład w internecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum Polskiego Radia i TVP w internecie. Za darmo

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 10:11
Najbardziej znaczące filmy i słuchowiska będą dostępne w formie cyfrowej. Już w lecie pierwsze pliki będzie można obejrzeć za darmo w sieci.
rozwiń zwiń