Historia Hanny Arendt w Teatrze Telewizji

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 16:00
Sztukę "Rzecz o banalności miłości" izraelskiej pisarki Savyon Liebrecht dla Teatru Telewizji wyreżyserował Feliks Falk. Reżyser opowiadał o niej w poniedziałkowym "Poranku Dwójki".
Audio
  • Dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej, Lech Dzierżanowski
  • Feliks Falk i Teresa Budzisz - Krzyżanowska
Agnieszka Grochowska jako młoda Hanna Arendt i Piotr Adamczyk jako Martin Heidegger
Agnieszka Grochowska jako młoda Hanna Arendt i Piotr Adamczyk jako Martin HeideggerFoto: materiały promocyjne

W rolach głównych wystąpili: Agnieszka Grochowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Piotr Adamczyk i Andrzej Grabowski.

Rzecz dzieje się w kilku planach czasowych, w 1975 roku, w Nowym Jorku, gdzie do 69-letniej Hanny Arendt przychodzi Michael Ben Szaked, rzekomy doktorant z Uniwersytetu w Jerozolimie, chcąc przeprowadzić z nią rozmowę o Eichmannie. Przed rejestrującą ten wywiad kamerą Arendt tłumaczy swoje poglądy dotyczące istoty totalitaryzmu, prostuje, czym jest banalność zła. Wizyta młodego Izraelczyka wywołuje u niej wspomnienia jej romansu z profesorem Martinem Heideggerem, który zaczął się w latach 1924-25. Ta historia miłości studentki i znanego filozofa na uniwersytecie w Marburgu tworzy drugi plan czasowy utworu.

Scenariusz łączy próby odpowiedzi na fundamentalne pytania XX wieku dotyczących istoty zła, rozliczenia ze zbrodniami nazistowskimi oraz uwikłania indywidualnych losów jednostki w wielką historię. Naszymi gośćmi byli reżyser spektaklu, Feliks Falk i odtwórczyni jednej z głównych ról - Teresa Budzisz - Krzyżanowska.

Odwiedził nas również dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej - Lech Dzierżanowski.

A poza tym: "Słowo na dzień", Kalendarium", Przegląd prasy, Wiadomości kulturalne, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl: "Piosenka z rekomendacją". Tym razem są to utwory  wybrane   przez Jerzego Maksymiuka. Jak zwykle zapraszamy również do udziału w naszym konkursie  "Płyta Tygodnia". A jest nią płyta bardzo interesująca "Witold Lutosławski: Centenary Edition". Ośmiopłytowy album wydany przez Polskie Nagrania z okazji setnej rocznicy urodzin kompozytora. Nagrania z lat 1961-1993 zrealizowane w znacznej części pod batutą Witolda Lutosławskiego.

Audycję prowadził Marcin Pesta.

 

Czytaj także

Po "Boskiej", "Skarpetki" z ponad milionem widzów

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2012 17:13
Spektakl Teatru Telewizji na żywo 'Skarpetki, opus 124" obejrzało w poniedziałek ponad milion widzów. TVP już zapowiedziało kolejną premierę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie poddam się dyktatowi słupków"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2012 08:53
- Media publiczne mają swoją misję, muszą mieć jednak fundusze na jej realizację - mówi w Jedynce Juliusz Braun, prezes zarządu TVP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Dałkowska: w teatrze radiowym nie mam brania

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2012 09:00
Choć droga artystyczna znakomitej aktorki zaczęła się w dzieciństwie od radia właśnie (występy na antenie rozgłośni we Wrocławiu), to w Teatrze Polskiego Radia występuje stosunkowo nieczęsto. - Trudno cię obsadzić - powiedział jej reżyser Andrzej Piszczatowski.
rozwiń zwiń