- Bardzo cieszy mnie, że John Neumeier zdecydował się przybyć do Warszawy i osobiście przygotować premierę "Smu nocy letniej". To prawdziwy mistrz choreografii - podkreślał Krzysztof Pastor. - Zdradzę, że trzy występujące w sztuce światy: arystokratyczny, ludowy i pozaziemski - postanowił on scharakteryzować poprzez przystrojenie każdego z nich w inną szatę muzyczną. Przedstawiciele wyższych sfer poruszają się w takt muzyki Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego. Duchy tańczą do muzyki współczesnego twórcy Györga Ligetiego. Dla rzemieślników natomiast Neumeier zarezerwował dźwięki... katarynki - opowiadał gość "Poranka Dwójki".
Krzysztof Pastor dodał, że "Sen nocy letniej" jest pierwszą premierą przewidzianą w ramach trzyletniego planu realizacji choreograficznych inspirowanych twórczością Williama Shakespeare'a, które uświetnią przypadającą w roku 2016 400. rocznicę śmierci geniusza ze Stratfordu. Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego na razie nie chce zdradzać szczegółów kolejnych wydarzeń.
W "Poranku" opowiadaliśmy również o projekcie Kinomuzeum realizowanym przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W programie Kinomuzeum znajdują się zarówno zjawiska słabo reprezentowane w kinematografii głównego nurtu, jak i pokazy filmów fabularnych, które miały swoje premiery w ramach najważniejszych festiwali filmowych. Kinomuzeum rozpoczęło swoją działalność premierowym pokazem Wstydu Steve'a McQueena z ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. O projekcie rozmawialiśmy z Natalią Sielewicz, kuratorką Kinomuzeum.
Audycję prowadził Tomasz Szachowski.