Zobacz wskrzeszoną Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 16:07
- Informacje o kolorach kamienic czerpaliśmy z książek, bo większość zdjęć jest czarno-biała, Archiwum udostępniło nam informację o lokalizacji przedwojennych sklepów - mówił w Dwójce Ernest Rogalski, producent filmu "Warszawa 1935", prezentującego w technologii 3D przedwojenną Warszawę.
Audio
  • Ernest Rogalski o filmie "Warszawa 1935" (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Katarzyna Bury o wystawie "Nie garb się" (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Anna Dymna o piosence Andrzeja Sikorowskiego "Cha cha dla sąsiadki"
Warszawa 1935
Warszawa 1935Foto: kadr z filmu

"Warszawa 1935" to realizowany od niemal czterech lat przez studio efektów specjalnych Newborn film krótkometrażowy, który po raz pierwszy pokazuje widzom stolicę Polski z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Film przenosi nas na ulice miasta, przedstawiając dokładnie odwzorowaną architekturę przedwojennej Warszawy. Merytoryczną podstawą dla rekonstrukcji cyfrowej były fotografie dostępne między innymi w Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy.
W audycji przyjrzeliśmy się też krakowskiej wystawie "Nie garb się!" w Kamienicy Hipolitów. Tytuł odwołuje się do sposobu wychowania dzieci i młodzieży, związanego z surowością obyczajów i miejscem młodego człowieka w hierarchii rodzinnej w XIX i na początku XX wieku. "Nie garb się!” jest kolejną wystawą z cyklu "Od frontu i od kuchni” organizowanego od kilku lat w Kamienicy Hipolitów. Na antenie Dwójki słuchaliśmy kuratora wystawy - Katarzyny Bury.
Jak zwykle w "Poranku Dwójki" do wygrania była Płyta Tygodnia - "L'amore dei tre re" (Miłość trzech królów) - poemat tragiczny Italo Montemezziego w wersji koncertowej. Pierwsze wykonanie w Polsce z udziałem solistów, Chóru Filharmonii Narodowej i Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Jest to wspólne wydawnictwo Polskiego Radia i Stowarzyszenia im.Ludwiga van Beethovena.

Utwór Andrzeja Sikorowskiego w cyklu "Piosenka z rekomendacją" polecała Anna Dymna.

Zobacz więcej na temat: dzieje się
Czytaj także

W tym także wyręczy cię komputer

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 20:01
Czy procesor może być równie kreatywny co ludzki umysł? W "Notatniku Dwójki" zastanawialiśmy się, czy maszyna posiada duszę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Udokumentować cały ten kosmos

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 18:59
Prof. Jadwiga Czachowska była mistrzynią sztuki dokumentacji literackiej. O jej pracy, o zasługach dla polskiej dokumentalistyki opowiadały w Dwójce jej wychowanki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

John Neumeier: moja odpowiedź na "Sen nocy letniej" Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 15:30
Twórca choreografii do nowego spektaklu Polskiego Baletu Narodowego mówił o swoim podejściu do sztuki baletowej, a czuwający nad muzyczną stroną przedstawienia Łukasz Borowicz - o włączonej do spektaklu muzyce Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.
rozwiń zwiń