Wspólnota europejskich rewolucji w filmach

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 19:00
- Wielkie znaczenie tego festiwalu polega na tym, że nie pokazuje on odrębnych historii narodowych, tylko łączy je w jedną wspólną opowieść o Europejczykach - mówił w Dwójce Gaspar Keresztes z Węgierskiego Instytutu Kultury, współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych PAREVO.
Audio
  • Gaspar Keresztes z Węgierskiego Instytutu Kultury i Miklós Mitrovits z Instytutu Historii Politycznej w Budapeszcie o Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych PAREVO (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Relacja z gali Fryderyków 2013 (Poranek Dwójki/Dwójka)
  • Jan Peszek o piosence "My Heart Belongs To Daddy" (Poranek Dwójki/Dwójka)
Manifestacja na ul. Armii Czerwonej (obecnie Święty Marcin) w Poznaniu, czerwiec 1956
Manifestacja na ul. Armii Czerwonej (obecnie Święty Marcin) w Poznaniu, czerwiec 1956Foto: Wikipedia/domena publiczna

Festiwal organizowany przez Węgierski Instytut Kultury w dniach 25-26 kwietnia ma na celu ukazanie łączników między wydarzeniami z lat 1956, 1968, 1970 i 1989 w różnych krajach europejskich. Na festiwalu będzie można zobaczyć filmy ukazujące węgierskie spojrzenie na historię Solidarności, ale też polski film ukazujący rewolucję na Węgrzech.

Festiwalowe obrazy przypomną m.in. legendarną Manifestację Świec, która miała miejsce w 1988 r. w Bratysławie (Candle Manifestation or Bratislava's Good Friday, Słowacja 2010), wielki piknik zorganizowany w miejscowości Sopron przez węgierskie grupy opozycyjne i austriacki związek „na rzecz Europy bez granic” (Borderline Case, Węgry 2006), a także kulisy tragicznych wydarzeń 1970 roku na Wybrzeżu w kontekście powstałego przed dwoma laty filmu Antoniego Krauzego pt. „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” (Czarny czwartek. Dlaczego?, Polska 2010).

Naszymi gośćmi byli: Gaspar Keresztes z Węgierskiego Instytutu Kultury i Miklós Mitrovits z Instytutu Historii Politycznej w  Budapeszcie.

W audycji przedstawimy relację z wręczenia Nagród Muzycznych Fryderyk.
A poza tym w audycji: "Słowo na dzień", kalendarium, przegląd prasy, zaproszenia na imprezy kulturalne oraz cykl: "Piosenki z rekomendacją" wybrane tym razem przez Jana Peszka. Jak zwykle zapraszamy również państwa do udziału w naszym konkursie "Płyta Tygodnia". A jest nią płyta z koncertami Antonia Vivaldiego komponowanymi  dla słynnej XVIII-wiecznej orkiestry w Dreźnie - nowe nagranie zespołu Les Ambassadeurs pod dyrekcją Alexisa Kossenki.

Audycję poprowadził Paweł Sawicki.
26 kwietnia (piątek)

Zobacz więcej na temat: FILM dzieje się
Czytaj także

To opowieść o ludzkiej godności - mówi Adam Sikora o swoim nowym filmie

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2011 14:00
W filmie "Ewa" znany operator i reżyser zdecydował się opowiedzieć o żonach śląskich górników, które bieda często zmusza do najgorszego - prostytucji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ewa" - film, który niesie nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 19:00
Film opowiada o ludziach, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, ale zachowali resztki godności i tożsamości - zapowiada w rozmowie z serwisem kultura.polskieradio.pl Adam Sikora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joanna Szczepkowska: ojciec uważał, że jest za wysoki na scenę

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 15:30
- Borykał się z tym zbyt wzrostem przez całą karierę – znakomitego aktora i pedagoga w 90. rocznicę jego urodzin wspominała w Dwójce jego córka.
rozwiń zwiń