Andrzej Czajkowski: cudowny muzyk i jego "Kupiec wenecki"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 10:20
Artur Rubinstein powiedział o nim, że jest jednym z najwybitniejszych pianistów swojej generacji, a nawet kimś więcej, cudownym muzykiem. Andrzej Czajkowski był również kompozytorem. W "Poranku Dwójki" mówiliśmy o pierwszym wykonaniu jego opery "Kupiec wenecki".
Audio
  • Halina Janowska, Adam Suprynowicz o Andrzeju Czajkowskim (Poranek Dwójki)
  • Justyna Rekść-Raubo o projekcie "Lutosfery" (Poranek Dwójki)
  • Paweł Huelle o "Balladzie o Arbacie" Bułata Okudżawy (Poranek Dwójki)
Warszawa, 1955 r. Laureaci V Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Pierwszt z lewej - zdobywca VIII nagrody - Andrzej Czajkowski.
Warszawa, 1955 r. Laureaci V Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina. Pierwszt z lewej - zdobywca VIII nagrody - Andrzej Czajkowski.Foto: PAP/CAF/Jerzy Baranowski

- Skomponowane przez niego utwory są bardzo trudne. Nie każdy ma odwagę się do nich przymierzyć - mówiła w "Poranku Dwójki" Halina Janowska, przyjaciółka Andrzeja Czajkowskiego.
W "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy o światowej premierze "Kupca weneckiego" Andrzeja Czajkowskiego. Na austriackim Bregenzer Festspiele, nad jeziorem Bodeńskim odbędzie się pierwsze wykonanie utworu napisanego przed ponad ćwierćwieczem przez kompozytora i wybitnego pianistę. Wystawiany w Bregencji "Kupiec wenecki" jest współprodukowany przez Teatr Wielki-Operę Narodową i Instytut Adama Mickiewicza.
- W Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie spektakl zobaczymy dopiero w przyszłym sezonie, dlatego teraz, kto żyw z dziennikarzy muzycznych, udaje się do Bregencji. Premiera 18 lipca - opowiadał Adam Suprynowicz, który sam będzie relacjonował wydarzenie na antenie Dwójki.
Organizatorzy Bregenzer Festspiele poświęcili osobie Andrzeja Czajkowskiego trwające trzy dni sympozjum, podczas którego głos zabiorą zarówno naukowcy zajmujący się postacią polskiego kompozytora, jak i jego przyjaciele oraz współpracownicy: John O'Brien, András Schiff, Christopher Seaman i Uri Segal.
Podczas festiwalu będzie można także usłyszeć inne kompozycje Czajkowskiego: "The Inventions, op.2", "Seven Sonnets of Shakespeare", Kwartet smyczkowy nr 2, Koncert fortepianowy op.4, Trio Notturno op. 6 i inne. Wśród wykonawców tych utworów znajdzie się pianista Maciej Grzybowski - wielki popularyzator sztuki Czajkowskiego.
O Andrzeju Czajkowskim w DWójce mówili Halina Janowska - przyjaciółka muzyka, autorka książki "...mój diabeł stróż. Listy Andrzeja Czajkowskiego i Haliny Janowskiej" oraz Adam Suprynowicz  - dziennikarz muzyczny.
***
Rozmawialiśmy również na temat "Lutosfer". Gościem w naszym studiu była Justyna Rekść-Raubo - kurator projektu. "Lutosfery" to seria muzycznych i interdyscyplinarnych wydarzeń dedykowanych osobie oraz twórczości Witolda Lutosławskiego, światowego klasyka dwudziestowiecznej muzyki awangardowej, którą inicjuje Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Fundacja f.o.r.t.e. w ramach Roku Lutosławskiego, obchodzonego pod auspicjami UNESCO w 100. rocznicę urodzin Kompozytora.
W cyklu "Piosenka z rekomendacją" Paweł Huelle mówił o "Balladzie o Arbacie" Bułata Okudżawy.
Audycję poprowadził Piotr Matwiejczuk.
usc

Czytaj także

Jak zastąpić Händlowskich kastratów?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 14:00
Przy okazji wykonania "Rodelindy" w krakowskim cyklu "Opera Rara" rozmawialiśmy o jednym z najwybitniejszych dzieł barokowego mistrza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czemu gram Wagnera? Bo to dobra muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 14:49
- Większość kompozytorów to postaci nietuzinkowe, to nie byli prości ludzie i jako dzieci swoich czasów, czasem wikłali się w politykę - tłumaczył antysemityzm Ryszarda Wagnera szef NOSPR Alexander Liebreich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zalasiński: Verdi napisał dla mnie najpiękniejsze role

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 16:30
- Verdi był najbardziej przychylny dla głosu barytonowego, którym się posługuję. Napisał dla niego najpiękniejsze role - opowiadał śpiewak Mikołaj Zalasiński, postrzegany jako baryton verdiowski.
rozwiń zwiń