Konkurs odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 3 do 17 listopada. Jego celem jest nie tylko uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty-wirtuoza, kompozytora, polityka i męża stanu, lecz także promocja młodych utalentowanych pianistów, propagowanie wydarzeń artystycznych w Polsce oraz promocja laureatów oraz polskiej kultury na świecie (jedną z form nagród są koncerty i recitale w Polsce, krajach Europy oraz USA).
- Przesłuchania eliminacyjne do konkursu odbywały się na całym świecie, od Nowego Jorku, przez Londyn, Wiedeń, Moskwę, Warszawę, aż do Tokio i Seulu - opowiadał prof. Piotr Paleczny. - Wyłoniliśmy 48 kandydatów, których część zrezygnowała z różnych przyczyn losowych. W konkursie ostatecznie weźmie udział 37 młodych pianistów - powiedział.
Jurorami konkursu są doświadczeni muzycy o światowej randze. - Jestem przekonany, że jury jest w pełni kompetentne i że rezultat, jaki osiągniemy, zadowoli także publiczność - mówił prof. Piotr Paleczny. - Rodzynkiem w naszym składzie jest reżyser nagrań Lech Dudzik. Pomysł włączenia go do ekipy jurorskiej jest zupełnie szatański i nowatorski, przynajmniej jeśli chodzi o polskie konkursy pianistyczne. Sprowokował mnie do tego niefortunny przypadek. Jedna z jurorek ciężko zachorowała i byliśmy zmuszeni szybko podjąć decyzję, kogo zaprosić. Ten pomysł idzie zarazem w stronę rozszerzenia myślenia o jurorach tego typu konkursów - dodał.
Konkurs organizuje Towarzystwo Muzyczne im. I.J. Paderewskiego przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędu Miasta Bydgoszczy, a partnerami wydarzenia są Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego i Filharmonia Pomorska im. I.J. Paderewskiego.
Audycję prowadził Marcin Majchrowski.
30 października (środa)
mc