Już 7 lutego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana usłyszeć można będzie na żywo materiał nowej płyty znakomitego jazzowego pianisty Artura Dutkiewicza. Po solowych "Mazurkach" wydaje płytę w klasycznym trio jazzowym, zatytułowaną "Prana" . W nagraniu wzięli udział: Michał Barański - kontrabas i Łukasz Żyta - perkusja. Znakomici muzycy, z którymi pianista koncertuje na całym świecie od trzech lat.
Artysta mówił w "Poranku Dwójki”, że materiał na najnowszą płytę przygotowywał przez kilka ostatnich lat i tylko niektóre utwory zostały dopisane w ciągu zeszłego roku. Najstarsze dzieło - "Nad chmurami” - powstało kilkanaście lat temu, ale wtedy pianista grywał je w zupełnie inny sposób. Na "Pranie" usłyszymy je zagrane w bardziej otwartej, freejazzowej wersji. - Wraz ze mną zmienia się moje podejście do materiału - tłumaczył pianista.
Nawiązując do tytułu swojej płyty, oznaczającego w najstarszym języku świata - sanskrycie: siłę, witalność, moc życia, artysta mówił, że dobrze jest się skupiać na dobrych sprawach, a nie na negatywnych, o których tak wiele się mówi w mediach. - Warto pokazywać to, co nas wznosi, co sprawia, że chce nam się żyć - dodał
Na płycie znajdziemy nawiązania do mazurków i oberków. To jednak nic nowego: Artur Dutkiewicz zdążył już przyzwyczaić swoich słuchaczy do tego, iż czerpie z bardzo różnych źródeł. Nawiązywał już do polskiego folkloru, ale też do Niemena czy Hendrixa. Na "Pranie” większość utworów to jednak jego własne kompozycje.
Zdarzają się wyjątki: choćby stara indyjska pieśń, swoisty echo współpracy polskiego jazzmana z muzykami z tego kraju. Co ciekawe, na pewien koncert w Berlinie Dutkiewicz zaaranżował ten utwór na trzydzieści fortepianów!
W dalszej części programu zapraszaliśmy do Sali Kongresowej w Warszawie na spektakl operowy "Tosca" Giacomo Puccinego w reżyserii i inscenizacji Tadeusz Bradeckiego. W spektaklu pod batutą Andrzeja Knapa wystąpią soliści: Floria Tosca – Anna Wiśniewska-Schoppa, Mario Cavaradossi – Gianluca Zampieri (gościnnie), Baron Scarpia – Adam Woźniak, Cesare Angelotti - Bogdan Kurowski, Zakrystianin - Zbigniew Wunsch, Spoletta – Janusz Wenz, Sciarone – Witold Dewor, Pastuszek – Ewelina Szybilska, Dozorca więzienia - Cezary Biesiadecki, Urzędnik - Paweł Brol, Kat – Zbigniew Biliński, a także chór i orkiestra Opery Śląskiej.
Audycję prowadził Paweł Sawicki.
pp/mm